Ropa Brent je nad 70 dolary za barel

Financial Times. Brent se dostal nad 70 dolarů za barel. Klesající zásoby surové ropy a možné sankce vůči Iránu vedly k nárůstu ceny.

Mezinárodní standard Brent je na cestě vzhůru. Je to kvůli poklesu zásob a novým geopolitickým rizikům. Trump se musí rozhodnout, zda prodloužení odložení sankcí na Írán, či ne.

Hútiové vyhrožují, že utnou přepraví cesty po Rudém moři jako reakci na postup saúdské vojenské koalice. Saúdské ozbrojení síly se musely vypořádat s balistickou střelou vypálenou hútijskými rebely.

Je ovšem otázka, jak dlouho může ropa pokračovat na cestě vzhůru. Na nejvyšší úroveň za tři roky šel i americký standard, ropa WTI.

Pokračování dohody mezi zeměmi OPEC a Ruskem přispívá ke snižování zásob na ropném trhu. Ceny ropy šly nahoru, i když  předpovědi týkající se americké produkce byly optimistické. Očekává se, že americký výstup bude lámat rekordy a v roce 2019 by americká produkce mohla dosáhnout k 11 milionům barelů za den.

Gary Ross z Global Platts Analytics byl prvním, kdo předpovídal, že ropa půjde na 70 dolarů za barel. Uvedl, že je zde potenciál k dalšímu růstu, protože podle něj jsou zbývající zásoby nadhodnoceny. Ross tvrdí, že žádný globální přebytek už neexistuje. Cena půjde nahoru, ledaže americká břidlice přidá další vrty, nebo OPEC přestane produkce omezovat.

Poptávka po surové ropě je vysoká, v zimě je větší spotřeba rafinovaných paliv. I slabý dolar pomáhá cenám ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.