Walmart zvýšil základní hodinovou mzdu na 11 dolarů. Kvůli daňovým škrtům

Zpráva dne: Největší zaměstnavatel v USA zvýšil základní hodinovou mzdu. Walmart v minulosti čelil kritice za svoje zacházení se zaměstnanci.

Největší soukromý zaměstnavatel v USA tak prý distribuuje očekávané úspory málo placeným pracovníkům, napsaly noviny Financial Times

Walmart zvyšuje svou základní mzdu z 9 dolarů na 11 dolarů za hodinu. Financial Times uvádějí, že je to znamení, že korporátní Ameriky se snaží sdílet výhody z velké republikánské daňové reformy. Walmart je největší maloobchodní firma na světě a největší soukromý zaměstnavatele v USA, poskytuje příjmy pro 1,5 milionu Američanů.

Firma byla už roky kritizována za to, jak zachází se zaměstnanci. Její hlavní rival Target zvýšil základní mzdu na 11 dolarů, takže aktuální krok by Walmartu mohl pomoci napravit image. Walmart také plánuje rozšířit svůj placený program mateřské dovolené.

Zástupce Walmartu uvedl, že zvažují příležitosti, které jim daňová reforma nabízí.

I jiné firmy, uvádějí FT, plánují, že snížení daní částečně přenesou na své pracovníky – American Airlines, Bank of America či Wells Fargo. Připojil se i Fiat Chrysler, který uvedl, že svým pracovníkům vyplatí bonus.

Firma také zvýší investice v Michiganu o jednu miliard dolarů a přesune tam i část produkce z Mexika. Očekávají, že daňové škrty podpoří poptávku po amerických vozidlech. Kromě dalších investic by mělo být vytvořeno 2 500 nových pracovních míst.

Walmart uvedl, že pracovníkům na plný úvazek nabídne 10 týdnů placené mateřské a šest týdnů rodičovského volno, také placené. Ti pracovníci, kteří nebudou mít prospěch z navýšení základní mzdy, dostanou bonus až ve výši 1 000 dolarů.

Mnoho amerických států zvyšuje minimální mzdu, ale jen pár z nich, včetně Kalifornie či Massachusetts už jsou nad 11 dolary za hodinu. Federální minimum je totiž 7,25 dolaru za hodinu.

Míra nezaměstnanosti za celé USA se snížila na 4,1 %, což je nejnižší úroveň za 17 let. Mnoho Američanů si stěžuje na to, že mzdy se nezvýšily dostatečně. Hodinová mzda 11 dolarů by znamenala 22 000 dolarů za rok, což by čtyřčlennou rodinu drželo stále pod hranicí chudoby.

Odbory si na Walmart stěžovaly dlouhodobě –  není možné si vytvořit dobrý život, když je někdo u firmy pět let a dostává 9 či 10 dolarů za hodinu.

Navzdory obrovské bitvě s Amazonem, Walmart roste, protože rychle investuje do e-commerce. V posledním čtvrtletí dosáhl největších prodejů za osm let.

Ilustrační obrázek: Autor – MikeMozartJeepersMedia – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32354183

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.