Brexitový zákon se potýká s problémy. V Británii se diskutuje také o dalším referendu

Aktuálně: Projednávání zákona o Brexitu má potíže: labouristé i Skotové mají výhrady a zákon odmítají v současné podobě podpořit, horní komora vidí většinově Brexit jako národní katastrofu a politická diskuze uvažuje o dalším referendu o podmínkách vystoupení.

Opoziční lídr a předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn a premiérka Skotska Nicola Sturgeonová sdělili, že jsou proti zákonu o Brexitu, který navrhla premiérka Theresa Mayová. Oběma vadí jeho současná podoba. Výroky obou politiků ukazují na těžkosti, které přijetí zákona doprovází.

Zákon se snaží o to zařadit do domácí legislativy všechny zákony EU a usnadnit tak britský odchod z Evropské unie. Zákon bude projednáván znovu tento týden v úterý a ve středu. Labouristé k němu navrhli celkem pět dodatků.

Podle Corbyna labouristé tímto způsobem vytýčili hranice pro zákon, a to takové, které zdůrazňují demokratickou odpovědnost, ochranu pracovníků a životního prostředí a také práv spotřebitelů. „Pokud neprojde těmito testy, potom budeme hlasovat proti.“, řekl Corbyn v britské televizi.

Skotská premiérka Sturgeonová sdělila, že není připravená doporučit zákon k přijetí skotským zákonodárcům.

Přesto, že Mayová má v britském parlamentu většinu díky podpoře poslanců z Demokratické unionistické strany ze Severního Irska, je velmi zranitelná v případě jakékoliv rebelie mezi oponenty Brexitu ve vlastní Konzervativní straně.

Tento týden ale žádná rebelie nehrozí, tvrdí dva britští zákonodárci, kteří mají o situaci přehled.

I když zákon projde dolní komorou, musí být projednán také ve Sněmovně lordů. Ta je mnohem nepřátelštější k Brexitu, než jsou její kolegové v dolní komoře. Potvrzují to slova lídra liberálních demokratů v horní komoře Dicka Newbyho. Ten sdělil, že „je zde velká většina, která má pocit, že Brexit je národní katastrofa.“

Konečnou podobu zákona musí ale přijmout také legislativní sbory či parlamenty ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, které jsou semi-autonomní. K přijetí zákona je tu potřeba „legislativní konsensus“, kterého nebude lehké dosáhnout.

Skotská premiérka Sturgeonová to dala jasně najevo v nedělním televizním interview. Sturgeonová podle vlastních slov „nyní“ nemůže zákon doručit k přijetí ve skotském parlamentu. Jak dodala, rozhodnutí skotského parlamentu není zavazující, ale podle ní je „nemyslitelné“, aby bylo londýnským parlamentem ignorováno. Sturgeonová i její waleský kolega Carwyn Jones zákon o Brexitu ostře kritizovali už v červenci 2017.

Britská vláda v úterý přijala některé dodatky k zákonu ve snaze uspokojit rebely. Nicméně britská debata dále směřuje k tomu, zda má být konečná podoba vystoupení z Evropské unie předmětem lidového hlasování. Například bývalý lídr UKIPu a architekt Brexitu Nigel Farage řekl minulý čtvrtek, že by k takovému hlasování mělo dojít.

Výzkumy veřejného mínění dnes nejsou pro to, aby se konalo další referendum. Na druhou stranu jedno z nich, šetření ComRes, ukázalo, že by dnes bylo pro setrvání v Evropské unii 55 % dotázaných (48 % hlasovalo pro setrvání v referendu v roce 2016).

Labouristický šéf Corbyn odmítl sdělit, zda další referendum nikdy nepodpoří. Sdělil ale také, že „nepodporujeme nebo nevoláme po druhém referendu“. Jeho stranický kolega Andrew Adonis měl ale jiný názor. Jak řekl v televizním rozhovoru, referendum o podmínkách paní Mayové je nevyhnutelné. Podle Adonise má mít britský lid poslední slovo, protože až nyní bude znát konkrétní podmínky odchodu z EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.