Bundesbanka zahrne čínský yuan do svých rezerv

Zpráva dne: Německá spolková banka zařadí čínskou měnu yuan do svých rezerv. Krok posílí internacionalizaci yuanu, která je doposud relativně malá. 

Čínská měna posílila v reakci na sdělení německé centrální banky, která ho chce zahrnout jako rezervní měnu, informují Financial Times. Tento krok podpoří internacionalizaci čínské měny. Jedním ze zdůvodnění je i to, že také Evropská centrální banka zahrnula yuan jako rezervní měnu. V roce 2016 se yuan stal jako pátá měna součástí tzv. zvláštních práv čerpání, což je několik rezervních měn, které slouží jako alternativa k americkému dolaru.

Bankovní rada Bundesbanky se rozhodla o investici do yuanových aktiv již v roce 2017. To ale nebylo veřejně oznámeno. Zatím žádné investice nebyly učiněny, pokračují přípravy na nákupy. Toto zahrnutí čínské měny zdůrazňuje její sílící pozici v mezinárodním finančnictví a její snahu, aby byl yuan více mezinárodně obchodovatelný. ECB začala nakupovat yuanová aktiva minulý rok. Je patrná rostoucí role yuanu na globálních finančních trzích.

Jeden z představitelů Bundesbanky uvedl, že rozhodnutí zahrnout yuan je součástí dlouhodobé diverzifikační strategie a odráží rostoucí roli čínské měny v globálním finančním systému. Bundesbanka kromě dolaru a yenu investuje také do australského dolaru.

Minulý týden se centrální banka Číny rozhodla k opuštění mechanismu na podporu yuanu, který měl také bránit odlivu kapitálu. Je to znamení rostoucí důvěry v měnu.

Internacionalizace yuanu může získat také podporu z iniciativy Jeden pás, jedna stezka, která Čínu více spojí s okolním světem.

Nadále ovšem platí, že internacionalizace yuanu je malá, a to zejména ve srovnání s eurem či dolarem. Děje se to řadu malých kroků, některý ty malé kroky ale vedou také zpět.

Například opatření na omezení odlivu kapitálu působily proti internacionalizaci yuanu. Někteří se také domnívají, že kurzový režim není dost transparentní a že je ovlivňován diskrétními intervencemi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.