Erdogan: na našich hranicích je teroristická armáda

ARD Tagesschau. Nová syrsko-kurdská jednotka by měla chránit oblasti dobyté milicemi Islámského státu. Tato jednotka je budována s podporou USA. Ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizuje USA a jednotkám vyhlašuje boj. Informuje o tom ARD Tagesschau

Turecký prezident Erdogan tvrdě kritizoval USA, protože podporují v severním Iráku syrsko-kurdské skupiny. Erdogan přímo uvedl, že „země, kterou nazýváme spojencem, se snaží vytvořit na našich hranicích teroristickou armádu.“ Země, které vymazat ze Sýrie teroristické organizace by měla postupovat společně s Tureckem a to kvůli strategickému partnerství.

Američany vedení koalice v Sýrii sdělila, že zajistila 230 rekrutů pro novou jednotku na ochranu hranic v oblastech, které byly ovládány Islámským státem. Erdogan na to uvedl, že na hranici jsou turecké jednotky, které střílejí na syrsko-kurdské bojovníky.

Koalice proti Islámskému státu plánuje výstavbu jednotky o 30 000 bojovnících, kteří mají zajišťovat oblasti, které kontrolují tzv. rebelové. Tento svaz je dominován kurdskou milicí, Turecko se obává, že tato jednotka by mohla posílit Kurdy v Turecku.

Sýrie tento záměr odsoudila jako útok proti své státní suverenitě. Ruský ministr  Sergej Lavrov varoval, že vytvoření „zóny rebelů“ v Sýrii může dospět k rozdělení země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.