Rajoy varuje: Madrid bude bojovat proti katalánské „vládě po skypu“

Financial Times.  Madrid bude nadále vládnout v Katalánsku, pokud bude Carles Puigdemont znovu zvolen za předsedu regionálního parlamentu, zatímco bude žít v exilu v Bruselu. Tak varoval španělský premiér Mariano Rajoy. Rajoy uvedl, že je absurdní, aby se Puigdemont snažil vládnout regionu, když je v exilu.

Není možné být předsedou na dálku, ať už delegováním, nebo nějakým jiným trikem. Madrid bude vykonávat přímou vládu, dokud se další prezident neujme úřadu.

Puigdemont chce Katalánsku vládnout přes Skype, využije přitom právní kličku v pravidlech parlamentu. Pokud by se vrátil do Španělska, hrozí mu obvinění z rebelie a možná i vězení v délce desetiletí, pokud bude odsouzen.

Jeho tah byl nazván pokusem „vládnout přes Skype“, protože jedna z idejí je využít videokonference k oslovení regionálního parlamentu. Pravidla parlamentu požadují, aby nový předseda představil vládní program „před budovou.“

Technicky se neříká, že by musel být fyzicky přítomen.

Rozhodnutí, zda bude Puigdemont zvolen, aby Katalánsko vedl, bude určena katalánský parlamentem, jehož rada bude zvolena ve středu.

Ale Rajoy uvedl, že jakékoliv rozhodnutí dovolit Puigdemontovi, aby se ujal funkce, i když není ve Španělsku, bude řešena u soudu.

Předtím Rajoy uvedl, že Madrid ukončí přímou kontrolu regionu, jakmile bude ustavena nová vláda. Ale pak zase řekl, že jmenování Puigdemonta, aby vládnul z Bruselu, se nebude počítat jako vytvoření nové vlády.

Jestli se někdo chce ujmout vlády, tak musí být fyzicky přítomen, řekl Rajoy. Pokud nebude, pak zůstane v platnosti článek 155.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.