Rakouský Strache: kdybychom vládli sami, dělali bychom to jako Orbán

Kurier.  Na pravidelném novoročním setkání rakouské strany Svobodných to tentokrát vypadalo jinak, informuje rakouský deník Kurier. Kritika lidovců téměř zmizela, mladý Kurz už není ani „kopírka“, ani „dobře oblečená bublina.“ Místo toho předseda strany Heinz-Christian Strache pěl ódy na koalici.

Do hledáčku si tak Strache vzal socialisty, kteří jsou jediným zásadním protivníkem Svobodných. Strache podotkl, že hořekující socialisté za dvanáct let nic nepředvedli. Bruno Kreisky, dodal Strache, by dneska volil FPÖ.

Jenže nová sociální politika Svobodných zrovna moc ohlas nemá. Členům se nelíbí, že by se nezaměstnaným mělo „jít po majetku.“  Strache se obavy snaží zmírnit tím, že „kdo je nezaměstnaný nevině, toho Svobodní nenechají nikdy ve štychu. Slibuju to, křičí na halu, v níž se setkání koná.

Jako vysvětlení možného znepokojení základny vysvětluje Strache, že Svobodní nevládou sami. „Kdybychom měli absolutní většinu, mohli bychom to dělat jako Orbán, ale tu nemáme.“

Sociální demokraté vytkli Svobodným „naprostou zradu zaměstnanců a vzdání se lidovcům.“

Představitel sociálních demokratů navíc dodal, že Kreisky by s při takovéto politice Svobodných otáčel v hrobě. A zakončil tím, že naopak takový Jörg Haider by dnes asi volil sociální demokracii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.