Německo triumfuje nad Asií, má největší přebytek běžného účtu na světě

Reuters.  Německý přebytek běžného účtu byl největší na světě, uvedlo Ifo. Je zřejmé, že tento rekord obnoví kritiku ekonomických a fiskálních politik největší země v eurozóně. Napsala o tom agentura Reuters.

Již roky vyzývá MMF i Evropská komise Německo, aby zvýšilo svou domácí poptávku a importy tak, aby snížilo globální ekonomické nerovnováhy a pomohlo tak oživit růst, včetně růstu uvnitř eurozóny.

Německý přebytek byl rekordní již druhým rokem, ve výši 287 mld. dolarů, Japonsko bylo druhé s 203 mld. dolarů.

Americký prezident Trump kritizoval Německo za to, že dělá příliš málo, aby snížilo svůj obchodní přebytek s USA a obvinil Německo z „velmi špatné“ obchodní politiky.

Merkelová se snažila útok odrazit tím, že poukázala na rostoucí soukromou spotřebu jako hlavní motor růstu. Také říká, že německý přebytek je prostě souhlas poptávky a nabídky na globálních trzích a Německo má na další faktory jen omezený vliv – například na kurz eura či ceny energie.

Na třetím místě byla Čína, s přebytkem 135 mld. euro, tedy méně než půlka německého.

Německý běžný účet tvořil 7,8 % HDP, v roce 2016 to bylo 8,3 % HDP. Hlavním důvodem je zboží, po kterém je poptávka v EU i v USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.