Producenti ropy a plynu budou silně zasaženi americkou daňovou reformou

Zpráva dne: Americké ropné a plynové firmy na daňové reformě prezidenta Trumpa až tak nevydělají. Naopak se řada z nich dostane pod tlak. Důvod: odpočty za úrokové platby. 

Restrikce, které se týkají úlev na splácení úroků, mohou ovlivnit velmi zadlužené firmy, informují Financial Times

Americké plynové a ropné firmy patří k těm, které jsou zasaženy novými restrikcemi, které se týkají daňových úlev na úrokové platby. Ukazuje to analýza daňové reformy. Velká změna daňového systému USA, kterou před Vánocemi podepsal Trump snižuje sazbu pro korporace. I tak ale může vyústit ve vyšší daně, protože stanovuje omezení pro odpočty za úrokové platby.

Nový zákon tak dopadne na velmi zadlužené firmy, bude je nutit snížit půjčky a velmi zadlužené firmy by mohly mít problém, když jim začnou klesat výdělky.

Firmy v odvětvích jako je ropa a zemní plyn, těžba uhlí či kasina budou velmi zasaženy. Firmy, které mají vysoké úrokové platby, tak nebudou mít z daňového balíčku prospěch, uvedla ratingová agentura Standard & Poor’s.

Naštěstí ceny ropy od roku 2016 vzrostly, takže tržby jsou vyšší a dopad nových pravidel může být menší. Ale i tak předběžné kalkulace ukazují, že dopad na velmi zadlužené firmy bude značný.

Dopad daňové reformy se bude lišit dle odvětví, protože působí i další vlivy jako je nové zacházení s tržbami vydělanými v zahraničí a krátkodobá úleva na investice do zařízení. Firmy si nyní teprve začínají uvědomovat širší implikace daňové reformy. Změnilo se toho mnoho.

Dopady budou v určitém ohledu podobné jako u finanční krize 2008/2009, protože donutí firmy, aby pořádně prozkoumaly organizaci a kapitálovou strukturu.

Analytička Moody’s uvedla, že omezení odpočítatelnosti úroků je pro-cyklické a zesílí u firem, které jsou zadlužené. Ty se ještě dostanou do problémů. I ratingové agentury musí vzít v úvahu daňové změny jako nový faktor. Slabší firmy si mohou následkem daňové reformy dosti pohoršit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.