Saudi Aramco chce čistší motory aut

Aktuálně: Saúdská ropná korporace Saudi Aramco chce investovat do zlepšení tradičního spalovacího motoru. Důvod: udržení kroku s konkurencí.

Technologický šéf firmy říká, že nejlépe se bude proti klimatické změně bojovat zlepšení tradičních motorů, informují noviny Financial Times o krocích saúdské korporace. 

Zlepšit efektivitu tradičních motorů je efektivní cesta, jak bojovat proti klimatické změně. Je to lepší řešení, než čekat na to, až elektrická auta získají významný podíl na trhu. Ahmad Al Khowaiter to řekl při příležitosti návštěvy výzkumného závodu Saudi Aramco poblíž Detroitu, kde firma investuje do nových technologií, aby zlepšila efektivitu paliva a snížila emise. Spalovací motor s námi zůstane, dodal.

Investoři se zaměřují na dlouhodobou hrozbu, kterou elektrická auta pro ropný byznys představují, a to především pro Saudi Aramco, které se připravuje na vstup na burzu. Al Khowaiter ovšem počítá s tím, že firma bude investovat do zlepšení spalovacího motoru, který pohání 99 % všech aut na světě.

Obecně se podle něj předkládá to, že do poloviny století stále asi 90 % dopravy bude poháněno spalovacím motorem, což znamená, že „největší příležitost“ na snížení emisí skleníkových plynů je cestou zlepšení motoru. To by podle něj mělo dramatický dopad na emise, zatímco jinak je potřeba čekat na alternativy.

Saúdská Arábie věří, že po její ropě bude i budoucnu poptávka, protože rozvíjející se země v Asii a Africe rostou. Jenže probíhá také globální posun k ekologičtějším palivům, takže se království snaží rozvíjet nová odvětví a technologie  – od chemických látek po motory aut – aby prodloužila život saúdské ropě. Navzdory snahám korunním prince Mohameda bin Salmána posunout zemi od ropy, stále na své zdroje spoléhá a tvoří zásadní část příjmů království.

Komentář Al Khowaitera následoval poté, co několik vlád pohrozilo, že v budoucnu klasické motory zakáže, což přimělo výrobce aut investovat do nových pohonů aut budoucnosti.

Auto show v Detroitu ukazuje na zmatek v globálním automobilovém průmyslu, který se musí připravit na budoucnost, v níž jsou auta sdílena, řídí se sama a jsou poháněna jiným palivy než je benzín či diesel. I tak ale tradiční výrobci aut investují do zlepšení spalovacího motoru a Saudi Aramco s nimi úzce spolupracuje, uvedl Al Khowaiter.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.