Rakouský kancléř Kurz chce, aby se EU zaměřovala jen na velká témata

Zpráva dne: Kancléř Sebastian Kurz před jednáním s Angelou Merkelovou podpořil čtvrtý scénář Junckerovy Bílé knihy: více EU u velkých témat, méně EU tam, kde je mohou lépe řešit státy a regiony.

Nový rakouský kancléř Sebastian Kurz mluvil před setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o tom, že je nutné zahájit hlubší evropskou spolupráci v oblasti bezpečnosti, zahraniční politika a obrany. Kurz dal rozsáhlý rozhovor německým novinám Frankfurter Algemeine Zeitung.

Podle Kurze „potřebujeme EU, která se zaměřuje na velká témata a stáhne se ve věcech, které se týkají menších záležitostí, o kterých regiony a samotné země mohou rozhodnout samy“.

Kurzovi se podařilo po volbách vytvořit koaliční vládu spolu s pravicovými populisty ze strany Svobodných – FPÖ. Rakousko je tak první zemí v EU, který má u vlády proti-imigrační stranu, což vzbudilo po celé EU obavy.

Kurz v rozsáhlém rozhovoru svoji vládu obhajoval s tím, že v následující pěti letech zamýšlí dělat to, co požaduje za správné bez ohledu na to, zda to je, nebo není populární. Kurz také objasnil, že nová vládní koalice je proevropská a že je toho mínění, že jeho koaliční partner FPÖ chce dělat v Rakousku pozitivní změny.

Kurz také na otázku, jak bude krotit populisty z FPÖ řekl, že být ve vládě znamená zcela jiné povinnosti, než být v opozici. Podle něj odpovědnost mění lidi.

Rakousku bude brzy předsedat Evropské unii a Kurz už naznačil, že jeho země bude zdůrazňovat témata jako jsou bezpečnost, hraniční kontroly, digitalizace a subsidiarita.

Kurz se také dovolal na Bílou knihu Jean-Clauda Junckera, která shrnula scénáře pro budoucnost EU. Podpořil bod 4: dělat méně více efektivněji.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.