Brusel dá zemím více svobody rozhodovat o DPH

Aktuálně: Brusel chce zjednodušit pravidla pro DPH a dát členským státům větší míru rozhodování o výši této daně podle domácích podmínek.

Brusel chce omezit spory mezi členskými státy tím, že dá zemím více kompetencí určovat si sazby daně z přidané hodnoty u většiny produktů. Země EU by mohly aplikovat snížené sazby na většinu zboží a služeb, odkud zachovají vyvážený průměr sazeb DPH alespoň na 12 %. Aktuálně je tento vážený průměr 19 % v celé EU. Pierre Moscovici, který je evropským komisařem pro daně, řekl, že současný systém je zastaralý a že návrh bude dávat společná pravidla tam, kde je to nutné pro fungování vnitřního trhu, a zároveň dá vládám větší flexibilitu, aby mohly se sazbami dle politických preferencí hýbat.

Členské státy malou flexibilitu Bruselu ohledně sazeb velice kritizovaly. Dříve všechny země musely jednomyslně schválit, aby každá země mohl dostat výjimku snížení sazby na určité produkty.

Komise se rozhodla učinit DPH jednodušší, odolnou proti podvodům, a tak přemístit část rozhodování zpět k národním vládám. Tato iniciativa potřebuje souhlas států a také souhlas Evropského parlamentu.

Vlády musejí zanechat standardní sazbu na zboží s vyšší hodnotou jako auta, spotřební elektroniky, které Brusel považuje za náchylné k podvodům.

Tyto standardizované sazby by se také musely aplikovat na tabák, paliva a finanční služby. Standardní sazba musí být alespoň 15 %, ale pak tu jsou další možnosti: nulová, méně než pět procent a dvě možnosti mezi pěti procenty a standardní sazbou.

Standardní sazby je například v Lucembursku 17 %, v Maďarsku je 27 %. Z Bruselu také zaznívá ochota zjednodušit DPH pro malé a střední firmy.

Jednodušší pravidla mohou snížit podvody s DPH, které za celou EU činí asi 50 mld. eur.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.