Donald Trump má v ruce víc karet, než si myslíme

Přečetli jsme: Pobouření Trumpem oslepuje. Prezident nyní kontroluje Republikány ocelovou pěstí. Pochopí Demokraté rozdíl mezi tím, že Trump by neměl být prezidentem, ale prezidentem je?

Edward Luce píše pro Financial Times, že navzdory nízké podpoře drží Trump Republikány ocelovou pěstí. 

V Trumpově kampani proběhlo několik momentů typu „poslední kapka“ a dalo by se říct, že každý týden se psal Trumpův „nekrolog.“ A totéž platí nyní i o vykonávání jeho úřadu. Minulý týden údajně dosáhl Trump dalšího dna, když Haiti a Afriku popsal jako „zapadákovy.“ A znova říkáme, že tentokrát to tedy přehnal a je konec. Jenže, on už to udělal mnohokráte předtím. Jsem zaslepeni naším pobouřením, píše Luce.

Ve skutečnosti nebyla Trumpova pozice nikdy silnější. Již brzy bude podávat Zprávu o stavu unie. Žádný prezident nebude končit svůj první rok s tak nízkou podporou. Respektive nikdo neměl tak nízkou podporu po třech, šesti měsících atd.

Trump nachází stále nová dna. Jenže ve skutečnosti se jeho čísla nepohnula. Za první měsíc v úřadu ztratil deset procentních bodů. Jeho rating se od té doby pohybuje kolem 35-40 %. Co nám to říká?

Je to historické dno, nebo to znamená, že Trump za posledních 11 měsíců ztratil jen málo podpory?

Měli bychom věnovat značnou pozornost právě druhému faktu, myslí si dále Luce.

Filozofové nám říkají, že je potřeba očistit realitu od přání. To, že Trump by si zasloužil odplatu příliš často ústí v předpovědi jeho pádu. Jenže když se podíváme na to, co skutečně je, pak vidíme jiný obrázek. Prezident si téměř zcela uzmul kontrolu nad Republikánskou stranou, domnívá se Luce.

Obě dvě křídla, umírnění i ti, které dříve vedl nyní psanec Steven Bannon, se spojila. Jen před pár týdny někteří Republikáni, jako např. Bob Corker, říkali, že se Trumpovi postaví. Hovořilo se například o tom, že Trump může vyvolat třetí světovou válku. Jenže pak přišlo na hlasování o daňové reformě. A ať už bude růst díky daňové reformě, snížení daní korporacím jakýkoliv, bude to Trumpovo. Je jasné, že stimul bude krátkodobý, je nakloněný jen pro bohaté a posílí cyklus úrokových sazeb. Ale výzkumy měří to, jak se lidé cítí nyní. Zogby Analytics daly Trumpovi nyní podporu 46 % mezi občany. Nu a minulý týden pan Corker už cestoval s Trumpem ve Air Force One. Jako by byli nejlepší kamarádi.

Totéž platí o dalších republikánech. Takže bychom neměli čekat, že právě oni budou nějakou brzdou jeho moci. Poslední úvahy se upínají k Mittu Romneyovi, který chce kandidovat do Senátu. Slíbil, že on bude hovořit pravdu a označil Trumpa za „podvod.“ Takže to bude Romney, kdo řekne: nestydíte se? – tedy to, co tak nějak každý říká každý den, bez efektu, protože Trump se nestydí. Jenže Romney se také snažil být ministrem zahraničí v Trumpově administrativě. Takže se nedá moc čekat, že by byl odolnější než pan Corker.

A co demokraté? Ti vsadili na Roberta Muellera, který vede vyšetřování o ruském vlivu. Trumpův druhý rok v úřadu bude poznamenán tímto ruským vyšetřováním. Je možné dosáhnout skalpů velkého řádu – zetě Jareda Kushnera, či syna Trumpa juniora. Zpráva asi přijde zrovna v době, kdy se demokraté pokusí znovu dobýt Kongres. Jenže tu jsou problémy. Demokraté budou k Trumpově impeachmentu potřebovat, aby s nimi republikáni spolupracovali. A šance na to je tedy malá.

Republikáni a Fox News pracují na tom, aby Muellera zdiskreditovali. Trump také umí dobře vyvolat v liberálech tendenci, aby se sami předváděli ve stereotypech. Čím více budou demokraté investovat do pobouření Trumpem, tím méně do programu pro vládnutí. Pobouření má prezident k dispozici dost. Neměl by být prezident, uzavírá Luce. Ale je. Pochopí demokraté v druhém roce, že je v tom rozdíl?

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51184936

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.