Tisíce Francouzů požadují od Ruska zaplatit carské dluhy v hodnotě 53 miliard euro

Přečetli jsme: Na 400 tisíc potomků věřitelů a investorů carských obligací požaduje od Ruska 53 miliard euro. Dluh, který bolševici anulovali, byl přitom na základě dohody narovnán v roce 1996, kdy Rusko zaplatilo 330 milionů euro.

Tisíce Francouzů požadují od Ruska zaplacení 53 miliard euro dluhů z doby carského Ruska, napsaly ruské internetové noviny Lenta.ru. Jedná se dluhy, které bolševici v roce 1918, tedy před sto lety, anulovali.  Nicméně Rusko, které je právním následníkem SSSR ve vztahu k sovětským dluhům a aktivům, podle deníku v roce 1996 dosáhlo v tomto ohledu dohody. V souladu s ní byla vyplacena částka 330 milionů euro, tedy kolem 2 % požadované sumy.

V roce 1867 začaly ruské železniční společnosti vydávat státní obligace, které byly kryté zlatem. V následujících třiceti letech Francouzi v Rusku investovali na 15 miliard franků. Dnešním ekvivalentem je zmíněných 53 miliard euro. Někteří z investorů získali zisk z procent, jiní se s bolševickou vládou neshodli. Ještě ve 20. letech 20. století se ruské obligace obchodovaly na burze, protože Francouzi věřili v návrat monarchie.

Francouzská a sovětská strana se ve 20. letech pokusily situaci řešit. V roce 1919 se bolševici snažili dohodnout, ale francouzská strana nebyla ochotná ke kompromisům.  V roce 1922 SSSR nabízel jako možnost vyplacení náhrad pro soukromé investory, ale nikoliv prostřednictvím znárodněného majetku Francouzů v Sovětském svazu.  V roce 1925 dokonce byla ve Francii sovětská delegace. Její jednání přerušilo zostření politické situace v Moskvě. Nakonec se otázka dluhů z doby carského Ruska vrátila na stůl v roce 1996.

Když bolševici v roce 1918 dluhy anulovali, v řadě zemí Evropy vznikly asociace na ochranu práv vlastníků. Ve Francii tamní vláda v roce 1918 zkonfiskovala carské zlato, aktivy ruských obchodních bank, nemovitosti na svém území. Jenže tyto prostředky nebyly určeny soukromým investorům v Rusku a jejich pohledávky nepokryly.

Nyní asi 400 tisíc potomků těchto francouzských investorů v carském Rusku požaduje prostřednictvím Mezinárodní federální asociace majitelů ruských obligací „francouzského dluhu“ návrat svých peněz.

Prezident této asociace Eric Sanitas hovoří o tom, že od momentu vydání obligací dluhu se jednalo o ohromnou částku, které během let ještě narostla. Podle něj bylo vydáno 28 milionů obligací. Jejich cena je nyní mezi 10 až 30 tisíci euro za jednu. V souvislosti s tím jsou peníze, které Rusko vyplatilo v roce 1996 velmi malé.

Rusko podle asociace není dnes státem před krachem, a proto je schopné dluhy splácet. A pravidla hry jsou taková, že státní dluhy mají věčnou platnost.  Jak dodává Lenta.ru, v roce 1996 se mělo za to, že výplata dluhu Ruskem v rozsahu 300 milionů euro je aktem dobrovolným, protože lhůta jeho splacení už vypršela.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.