Německo: Mladý student mobilizuje základnu SPD proti velké koalici

Aktuálně: Na nedělním sjezdu německé sociální demokracie je hlavním oponentem nové velké koalice s CDU/CSU mladý student. Jaké jsou jeho argumenty? Má šanci uspět?

Hlavní opozicí je mladý Kevin Kühnert, informují noviny Financial Times o dnešním jednání sjezdu německé sociální demokracie.

Kevin Kühnert nevypadá jako někdo, kdo by mohl odstranit kancléřku, či dokonce ohrozit evropskou stabilitu. Je malý vzrůstem, mluví tiše, 28letý politik vypadá ještě mladší, než je. Jenže vzhled klame.

Kühnert se ukázal být nejen vlivným novým hlasem německé politiky, ale také zásadní překážkou velké koalici, kterou by znovu vedla Angela Merkelová. Minulý týden uzavřeli jeho sociální demokraté předběžnou dohodu s CDU/CSU,  kterou musí potvrdit sjezd.

Ale Kühnert je odhodlán novou velkou koalici nedopustit. Říká, že SPD se musí oživit v opozici a jít s konzervativci do konfrontace. On sám je lídrem Jusos – tedy mladých socialistů – vede kampaň proti svému vlastnímu vedení a dává tak hlas kritice, která je mezi obyčejnými řadovými členy velice rozšířená.

Kdyby v neděli uspěl, pak by jeho strana musela rozhovory přerušit, což by zřejmě vedlo k předčasným volbám v Německu. Kühnert i Schulz, předseda strany, objížděli Německo a snažili se získat podporu členů, chodili do televizních studií.

Kühnert si při akcích nebral servítky. Řekl, že je potřeba rozbít „bludný kruh“ velkých koalic, které v Německu vládly posledních 8 let z dvanácti. Není možné jít znovu do kampaně, kdy nám pak lidé budou říkat: nevidím mezi vámi a CDU žádný rozdíl. Domnívá se, že SPD má vyhledávat konfrontaci proti CDU, ne spolupráci s ní. Nemůže fungovat jako „korekční mechanismus“ pravice v Německu. Jeho poselství tak navazuje na to, co řekl na sjezdu strany, kdy varoval, že oživení strany se buď stane v opozici, nebo se nestane vůbec.

Schulz sám být proti oživení velké koalice, kdy sociální demokraté získali jen 20,5 % hlasů. Jenže v listopadu, kdy selhala jednání o tzv. koalici Jamajka, Schulz svou pozici obrátil. Ale obava, kterou Kühnert vyjadřuje, tedy že další koalici s Merkelovou dostane SPD k politické bezvýznamnosti, je sdílena po celé straně, ve všech skupinách.

Členové přiznávají, že SPD má problém s důvěryhodností, je jasné, že neurčují agendu, to dělá CDU. Někteří zase sdílejí jeho kritiku, ale obávají se, že ostatní varianty jsou ještě horší. Setkání v neděli tedy – domnívaly se Financial Times – ovlivní unavené předsednictvo v defenzívě a mladý Kühnert, který bude útočit.

FT také očekávají, že výsledek bude těsný, dodá Kühnertovi prestiž, ale nakonec delegáti podpoří Schulze. Pokud by se tak nestalo, tak by se strana dostala do ještě hlubší krize, Německo by bylo bez kormidla.

Kühnert slíbil, že bude v kampani pokračovat, i kdyby v neděli prohrál. SPD totiž slíbila, že závěrečná dohoda o koalici bude předložena k hlasování členům – těch je 450 000. Tím má Kühnert další šanci zničit velkou koalici. I kdyby snad selhal, jeho politická budoucnost je zajištěna. Pozice vedoucího mladých socialistů obvykle slouží jako odrazový můstek pro talenty, dříve to byl Schröder či Nahlesová. Když dostal otázku, kde se vidí za deset let, odpověděl Kühnert lapidárně: v SPD.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.