Shutdown amerických úřadů a Trumpovo mlčení

ARD Tagesschau. V USA je zablokován rozpočet, úřadům vlády se utáhnul kohoutek. A vzájemně se z toho obviňují republikáni a demokraté. Trump mlčí.

Na výročí nastoupení na úřad dostal Trump jako dárek „shutdown“, tedy přerušení činnosti americké správy. Úřady zůstávají zavřeny. Stovky tisíc pracovníků ve veřejné služby nedostanou peníze. Důvod: senátoři nemají většinu pro tzv. přechodný rozpočet.

Republikán Mitch McConnell hází odpovědnost na demokraty. Podle něj jde o cynické rozhodnutí -demokraté se rozhodli odstrčit miliony Američanů a hrát si nezodpovědné politické hry. Shutdownu, neboli přerušení, se dalo podle něj na 100 % zabránit.

Bylo potřeba 60 hlasů, aby se shutdownu zabránilo. Republikáni byli odkázáni na hlasování demokratů. A hlavním sporným bodem byli tzv. „dreamers“ – pro ně totiž požadovali demokraté řešení, aby souhlasili s výdaji. Tzv. snílci jsou mladí lidé, kteří přišli do země jako děti a získali díky Obamovi povolení k pobytu a pak k práci. Ale Trump tento program ukončil. Nicméně následně slíbil, že podpoří každý kompromis, který mu bude předložen.

Představitel opozice v Senátu Chuck Schumer na to řekl, že při první známce tlaku Trump uhnul.

Mluvčí Bílého domu uvedla, Bílý dům nebude hovořit o ilegálních migrantech, dokud si demokraté berou v zemi žijící občany jako rukojmí pro své bezohledné požadavky. Měli by si podle mluvčí připomenout, koho skutečně reprezentují.

Všichni tedy ukazují na někoho jiného. Někdo hovoří o „schumer-shutdown“, jiní zase o „trump-shutdown.“ Podle demokratů nese vinu samozřejmě prezident. Podle něj by se prý zastavení vládních úřadů mělo pojmenovat.

Úřady zatím zůstávají zavřeny, muzea a zoo ve Washingtonu se zřejmě od nového týdne zavřou. A programy nedostanou peníze.

Schumer apeluje na Trumpa, aby hned začal s demokraty pracovat, aby od pondělka mohla začít celá vláda zase pracovat. Jenže v USA je volební rok, v listopadu jsou volby do Kongresu. A účet za „shutdown“ mohou pak ukázat voliči.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.