Tillerson v Evropě hledá možnosti, jak zachránit dohodu s Íránem

AP. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson je od neděle v Evropě. Cílem jeho návštěvy je získat podporu Velké Británie a Francie pro nové tresty pro Írán, což by umožnilo, aby se USA nestáhly z jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Francie a Velká Británie jsou signatáři dohody. Americký prezident Donald Trump nyní varoval, že od dohody odstoupí, pokud nedojde k nápravě.

Cílem amerického šéf-diplomata je tedy pokusit se o to „zmenšit propast“ mezi postojem USA a postojem Velké Británie a Francie. Cílem je také nově zvážit aktivity Íránu v Sýrii, Libanonu a v Jemenu.

Írán odmítl nové vyjednání jaderné dohody, která odstranila západní sankce výměnou za ukončení jaderného programu země. Velká Británie a Francie i Německo sdělily, že jsou otevřeny diskuzi, která by umožnila udržení dohody, ale splnila by nové americké podmínky.

Odstoupení USA od dohody by celou dohodu nejspíš zrušilo. Írán sdělil, že by se v takovém případě necítil zavázán dohodu plnit.

Tillerson je na osmé návštěvě Evropy. Tentokrát v kontextu toho, že americká federální vláda se ocitla bez rozpočtu a její úřady jsou zavřené. Po jednání v Londýně a Paříži se má přidat k Donaldu Trumpovi na jednání v Davosu a odsud potom na návštěvu Polska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.