V Rumusku se znova protestovalo proti korupci

AP. Desítky tisíc Rumunů protestovalo během víkendu proti zákonu, který podle kritiků znemožní potírat případy korupce na nejvyšší úrovni.

Protestující se krátce střetli s pořádkovou policií na ulicích hlavního města Bukurešti. Na demonstraci se ozývala hesla jako „Zloději“ nebo „Rezignujte“ a jejím cílem byla budova parlamentu. Proti  vládě na ulicích protestovali lidé všech věkových kategorii.

Další protesty se konaly v městech Cluj, Timisoara, Constanta, Bacu, Sibiu a Iasi. Řada protestujících ale dorazila do hlavního města vlakem.

Minulý rok Rumunskem otřásly největší protesty od pádu komunistu. Týkaly se pokusů vlády o to změnit právní systém a zamezit trestní odpovědnosti za korupci v úřadech.

Nyní parlament přijal další právní úpravy, které budí kritiku. Designovaná premiérka Viorica Dancila je přitom spojenec Livia Dragnea, předsedy sociální demokracie, který nemůže být premiérem kvůli rozsudku za manipulování voleb.

Prezident Rumunska Klaus Iohannis úpravy zákona kritizuje a obrátil se na ústavní soud země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.