Globální ekonomice se daří. Ale davoská elita je znepokojena

Aktuálně: Zatímco ekonomika celosvětově roste, jsou zde četná rizika: Čína a její dluhy, úrokové sazby, ale také politika a konkrétně pak Spojené státy.

K hrozbám růstu patří Čína dluh, protekcionismus i Trump, MMF aktualizoval svůj ekonomický výhled, shrnuje hlavní problémy ekonomického fóra agentura Bloomberg v článku Simona Kennedy a Endy Curran.

Začátek Světové ekonomického fóra se nese ve znamení optimismu. Nejrychlejší globální růst od začátku desetiletí i dobré předpovědi pro korporátní tržby by měly vytvářet skvělé podmínky pro investory. Optimismus těch, kteří nakupují akcie, je na osmiletém maximu. A právě burza ovlivňuje nálady v Davosu. Takže pokud se nic nezmění, pak bude nálada ve švýcarském lyžařském středisku dobrá.

MMF uvádí, že globální růst roste nejrychleji za posledních sedm let. Jenže otázka je, jestli to tak zůstane. Zdaleka ne všichni v Davosu si to myslí. Robert Shiller se zabývá vývojem cen aktiv. A domnívá se, že mezi dneškem a rokem 1929 existují paralely. Tehdy propad akcií pomohl spustit Velkou depresi. Korekce, myslí si Shiller, by nebyla tak zlá jako v roce 1929, ale bylo by to narušení vývoje.

Kenneth Rogoff je optimističtější, myslí si, že „dlouhý stín finanční krize“ mizí a že růst bude posilovat. MMF využil Davos pro aktualizaci svého ekonomického výhledu. Zvýšil expanzi na tento rok na 3,9 %, ale i šéfka fondu Christine Lagardeová varovala před pocitem uspokojení.

Nedá se říci, že by zrovna Davos byl nějak úspěšný v předpovědích. Ale tu a tam se podaří zachytit „velké změny.“ V roce 2007 zazněla varování od ekonomů Summerse i Roubiniho, který předpovídal „tvrdé přistání.“

Davoský seznam rizik

Bloomberg přináší seznam rizik, se kterými někteří účastníci Davosu počítají.

Čína – si vedla v roce 2017 lépe, než se čekalo, ale znovu ukazuje známky zpomalení. Plány na snížení rizika ve finančním systému zpomalily nárůst úvěrů, ale výše dluhu, která už nyní tvoří 264 % HDP, zůstává znepokojující. Jak si čínské úřady poradí se zkrocením půjček, aniž by ekonomiku zadusily, bude jedním z velkých úkolů roku. Rogoff se domnívá, že pokud by došlo ke globální recesi, pak bude Čína epicentrem.

Nejde ale jen o Čínu. Globální dluh se dostal ve třetím čtvrtletí roku 2017 na 233 bilionů dolarů, což je od roku 2016 nárůst o 16 bilionů. Tvrdí to Institut pro mezinárodní finance. Rekordy v sektoru soukromého nefinančního sektoru byly zaznamenány v Kanadě, Francii, Hong Kongu, Jižní Koreji, Švýcarsku a Turecku.

Pokud začnou úrokové sazby, pak začnou mít dlužníci problém, přestože poměr dluhu k HDP spadl, protože růst zrychlil. Zatím trvá prostředí velmi nízkých úrokových sazeb, ale to se může změnit.

Spouštěčem tohoto prostředí může být nárůst inflace, který donutí centrální banky změnit svou „salámovou metodu“ k obrácení zvláštních stimulů minulé dekády. Když ekonomiky rychle rostou, pak ceny komodit jdou také nahoru a zpracovatelský průmysl může narazit na omezení nabídky.

Rogoff uvedl, že nejranitelnějším místem na trhu by byl náhlý obrat v trendu nízkých nákladů na půjčování.

Témata obchodu, která se objevila minulý rok, by se mohla plně projevit tento rok. Prezident Trump hrozí tím, že dohodu NAFTA roztrhá na kusy, podobně jako dohodu s Jižní Koreou. Američané také provádějí šetření, zda Čína krade americké know-how, a Trump varuje, že může zavést na čínské zboží, hlavně ocel, vysoká cla.

Jakmile se něco stane s obchodem, pak následuje závod ke dnu. Je důležité, říká zástupce firmy McKinsey, aby zranitelný systém nadále pokračoval. Potenciál narušení není možné podceňovat. Existuje i hrozba toho, že se multilaterální obchodní systém zhroutí.

Politická rizika jsou pestrá. Severní Korea a chřestění zbraněmi Kim Čong Una. Nejistota na celém Blízkém východě, rostoucí napětí mezi USA a Íránem. Sýrie. V Evropě není v Německu žádná vláda a výhled Británie je zamlžen Brexitem.

Ekonom Christopher Pissarides na to říká, že kdyby bylo možné oddělit ekonomiku od politiky, pak by byl optimistou. Jenže to nejde.

Trump bude tento rok v Davosu mít svůj debut. Stále plánuje zakázat vstup lidem především z muslimských zemí, postavit kolem mexické hranice zeď a neustupuje ze svého agresivního přístup k Severní Koreji.

Známý americký ekonom Joseph Stiglitz k tomu říká, že největším politickým rizikem jsou právě Spojené státy. Nejistota je pro globální ekonomiku špatná.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.