Hledání vládní koalice v Německu: Schulz zažil své Waterloo

Přečetli jsme: Jednání sjezdu sociální demokracie v Bonnu o velké koalici bylo politické Waterloo pro šéfa strany Martina Schulze. Jeho hvězda dohořívá. Nic víc než mužem přechodného stádia už Schulz být nemůže.

Slabost Martina Schulze se plně projevila, tak zní komentář Angely Ulrichové pro ARD. Komentátorka se dokonce domnívá, že zažil na sjezdu německé sociální strany své Waterloo. Vydrží maximálně jen dva roky. A pak? Jedna kandidátka se nedobrovolně objevila.

Ojoj, to bylo tedy těsné, konstatuje dále Ulrichová. Delegáti sjezdu SPD v Bonnu se nakonec protrpěli k „ano“ pro koaliční vyjednávání. Martin Schulz by měl poděkovat Andree Nahlesové. Kdyby frakční šéfová nebouřila na podiu jako lvice a kdyby pro velkou koalici nekřičela – a ona skutečně křičela – pak se to všechno pokazilo, myslí si Ulrichová.

Protože „srdce“ pamětihodného sjezdu ukořistili ti, kteří stojí proti velké koalici. Šéf mladých socialistů Juso – Kevin Kühnert – rebel, se svou desetiminutovou řečí sklidil větší aplaus, než předseda strany za téměř celou hodinu.

Srdce mnoha soudruhů, píše Ulrichová, říká: pryč z velké koalice. Nakonec ale zavolal rozum: zastavit, stát, Německo nás potřebuje, je příliš riskantní odejít.

Drama sjezdu spočívalo v tom, jak matně Schulz v tak důležitém momentu působil. A nejen proto, že byl očividně nastydlý. Byla to ztráta odvahy. Schulz u publika žadonil, místo aby ho strhnul nadšením na svou stranu. Bylo to Waterloo předsedy strany.

Těsné „ano“ pro kurz, který stanovil, ho moc neposílí – a když, tak jen krátkodobě. Je jasné, že bývalá spása je pro mnoho soudruhů už vyhořelá. To, že se Schulz zatím nemusí obávat puče spočívá jen v tom, že zbytek předsednictva strany je také pošramocen. Nikdo si moc netroufá se v této nepohodlné situaci drát ke kormidlu. A Martin, myslí si Ulrichová, je tak nějak pořád „milý hoch.“

Natrvalo tohle ale stačit nebude. Neboť tento nabitý den v Bonnu ukázal jedno: strana se stala sebevědomější. Jako celek vyhrála – neboť se nerozpadla, diskutovalo se tvrdě, ale s respektem a férově.

Na tom může Schulz stavět, pokud k tomu ještě má sílu. Ale víc než mužem přechodného stádia se už pro SPD nestane nejvíce dva roky. Potom musí někdo jiný kupředu. Šéfka frakce sociálních demokratů Andrea Nahlesová, možná i nedobrovolně, měla řeč, v níž jako by se o to místo už ucházela.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.