Název Makedonie přivedl znovu do ulic protestující Řeky

AP. Desítky tisíc protestujících s řeckým vlajkami se sešly o víkendu v severořeckém městě Soluni, aby požadovaly změnu jména Makedonie. Severní soused Řecka se jmenuje stejně jako řecká provincie, jejíž je Soluň hlavním městem.

Spor o jméno se mezi oběma sousedy táhne od roku 1991, kdy bývalá jugoslávská republika oznámila nezávislost.  Řekové míní, že jméno Makedonie je usurpováním jejich historického dědictví.  Makedonie je mezinárodně pojmenována jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Řecko kvůli názvu v roce 2008 úspěšně vetovalo její vstup do NATO.

Demonstrace, která proběhla v neděli, ale svým rozsahem nedosáhla protestů, které severní Řecko zasáhly v roce 1992. Tentokrát se protestu také neúčastnili oficiální představitelé.

Premiér Alexis Tsipras se v neděli pro média vyjádřil, že by mu složený název země, kde by figurovalo slovo Makedonie nevadil. Koaliční partner Syrizy to odmítl a zastává tvrdý postoj. Panos Kammenos ze strany Nezávislí Řekové sdělil, že by se Makedonie měla nazývat Vardarska.

K protestům došlo kvůli novým pokusům o nalezení kompromisu mezi oběma zeměmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.