Plyn z břidlice, uran i dovoz potravin bez sankcí. Argentinský prezident jednal v Moskvě

Zpráva dne: Argentinský prezident Macri byl na dvojdenní návštěvě Moskvy, kde jednal o několika společných projektech Argentiny a Ruska. 

Na cestě na Světové ekonomické fórum v Davosu se argentinský prezident Mauricio Macri zastavil v Moskvě. Na programu měl jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně několika společných projektů. Ty se týkají těžby břidlicového plynu, těžby uranu a stavby atomové elektrárny. Vedle toho se obě strany vyměnily svoje postoje před nadcházejícím summitem skupiny G20.

Macri pobýval na oficiální návštěvě Ruska celkem dva dny a odsud se pak vypravil na davoské fórum, která má být vrcholem jeho cesty, spolu se setkáním s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem.

Vladimir Putin označil Argentinu za jednoho z „prioritních partnerů Ruska v Latinské Americe“, i když pak přiznal, že obchodní obrat obou zemí není až tak velký. Srovnání let 2016 a 2017 ukazuje na to, že vyrostl o 6 % a za leden až říjen 2017 činil 782 milionů dolarů.  Větší částku přitom zabral ruský export do Argentiny, zatímco importní část se umenšila. Je to číslo, které neodpovídá potenciálu obou dvou zemí.

Argentinský prezident v Rusku vyjádřil svoji vděčnost za pomoc, kterou ruská strana nabídla Argentině po tragické ztrátě ponorky San Juan.

Naopak Vladimir Putin poděkoval Argentině za její vřelé vztahy k ruské diaspoře v zemi, která činí celkem 300 tisíc lidí a neopomenul pozvat všechny argentinské fanoušky na Mistrovsví světa ve fotbale, které Rusko hostí letos.

Rusko a Argentina navázaly diplomatické vztahy v roce 1885, i když v letech 1917 až 1946 byly jejich diplomatické vztahy pozastaveny.

Ruský prezident byl v Argentině dvakrát, jednou v roce 2010 a po druhé v roce 2014. V roce 2015 uzavřela tehdejší prezidenta země Christina Fernandéz de Kirchner v Moskvě asi 20 bilaterárních dohod a také program pro budoucí strategické partnerství Argentiny a Ruska.

Konkrétní body tohoto programu už Macri a Putin projednávali v roce 2016 na summitu skupiny G20. Macri je z jiného politického tábora než bývalá prezidentka, ale vztahy s Ruskem nehodlal obětovat. Nicméně s prezidentkou Christinou Fernandéz de Kirchner pojily Putina přátelské vztahy. Rusko se v minulosti snažilo přizvat Argentinu, nehledě na její ekonomické problémy, do seskupení BRICS. Jenže zdá se, že k tomu nenašlo podporu dalších partnerů. Potom, co se stal prezidentem Macri se situace změnila. Země sice dělá širší zahraniční politiku, ale silně přitom akcentuje Spojené státy.

Návštěva Macriho v Moskvě ale nebyla jen zdvořilostní. Ruská společnost Rosatom má zájem na spolupráci v oblasti výstavby jaderné elektrárny v Argentině, kde už nyní je 20 % elektrické energie vyrobeno prostřednictvím ruských technologii.

Dále potom obě země podepsaly memorandum o vzájemném porozumění při objevování a těžbě uranu, kde činí plánované investice 250 milionů dolarů. Konkrétní obrysy tohoto projektu nejsou zatím jasné.

V prosinci 2017 také ruská společnost Gazprom souhlasila s podmínkami vstupu do argentinského projektu, který se má věnovat těžbě zemního plynu z břidlic. A to je nejrealističtější část dohod, které Macri v Moskvě projednával. Argentina nyní prochází etapou nedostatku energetických zdrojů a společný projekt by mohl být především komerčně úspěšný.

Argentina je pro Rusko výhodným partnerem ještě v jednom ohledu. Tato země nezavedla proti Rusku sankce a je připraveno zvyšovat svoje vývozy potravin do Ruska. Struktura argentinských vývozů v této oblasti je následující: jablka a hrušky, maso rohatého skotu, arašídy, tabák, mléčné výrobky, víno a sója.

V prosinci letošního roku bude Argentina hostitelem summitu skupiny G20. Putin a Macri tak hovořili o agendě summitu a tématech, které obě země budou chtít na jednání dvaceti největších ekonomik světa projednávat. Z ruské strany zazněla témata jako posílení multilaterárního obchodního systému, reforma mezinárodní finanční architektury a technologie a trh práce, a to všechno na principech inkluze, otevřenosti a žádné diskriminace, na čemž se oba prezidenta shodli.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.