Ropné spojenectví mezi Ruskem a Saúdskou Arábií bude trvat „dekády a generace

Financial Times. Saúdský ministr energetiky al Falih uvedl, že spojenectví obou zemí u ropy bude trvat „dekády a generace.“ I když se trh se surovou ropou narovnává, je potřeba udělat více práce. Al Falih zdůraznil potřebu udržovat s Ruskem dlouhodobou spolupráci, jak uvedl pro televizi CNBC, je to zásadní pro udržení „dlouhodobých zájmů“ království.

Globální producenti potvrdili svůj závazek rozšířit omezení produkce na celý rok 2018 a Falih právě uvedl, že společné úsilí mezi kartelem a Ruskem musí pokračovat i za tímto horizontem.

Falih to uvedl při setkání v Davosu, kdy také zdůraznil, že vztah mezi Saúdskou Arábií a Ruskem je základní klíčem k úspěchu dohody a bude trvat „dekády a generace.“

Dříve těžko představitelná aliance obou zemí se stala nutnou vzhledem ke sdílení hrozbě v podobě americké těžby břidlic. Došlo i k politickému sblížení, neboť Saúdové usilují o alternativní strategickou podporu. Barel ropy Brent se opět začal blížit hodnotě 70 dolarů za barel.

Falih uvedl, že ropný trh je „na cestě“ k narovnání se, ale on sám „má stále obavy z křehkosti trhu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.