Zachránit Západ – za 96 hodin

Přečetli jsme: Komentář listu Die Welt vidí letošní Davos jako možnost, jak zastavit pád Západu, takže ekonomické fórum bude vrcholně politické.

Nando Sommerfeldt a Holger Zschäpitz píší pro německý list Die Welt o Davosu, o místu, kde se setkávají ekonomické a politické elity světa. Tentokráte se sjede rekordní počet mocných. Mají čtyři dny na to, aby vytvořili novou alianci proti svým protivníkům.

Nesmí se to stát a už se jim to nestane. A proto tu jsou všichni. Potupa minulého roku – protože právě před rokem se Číně povedlo dát setkání politických a ekonomických elit svůj obraz – byla to symbolická porážka Západu, který v té době jen zoufale hledal svou minulou sílu. A mezera, kterou zanechali Němci, Francouzi a Američané, hned využili Číňané.

Ale nyní se vzchopili a uvědomili si, že takovou blamáž si Západ nemůže dovolit. A tak přijedou všichni: Trump, Merkelová, Macron, Mayová. Všechny politické velké váhy. Světové ekonomické fórum v Davosu bude vrcholně politické.

Davos je velkou šancí Západu zastavit svůj pád. Ekonomicky si sice stojí dobře, ale politicky jsou rozděleni jako nikdy. Amerika se vidí první a pak dlouho nic, vztah ke Starému světu, Evropě jsou ledové.

Evropa sama nehovoří už dlouho jedním hlasem. A rozdělení není jen sever-jih, ale také západ a východ. A nad tím vším se jen vznáší Brexit a velká nejistota, jak může proběhnout oddělení Britů od EU bez velkých škod.

Setkání v Davosu, myslí si analytici Die Welt, nabízí velkou šanci, jak najít znovu porozumění jako spojenci a jako tací i z Davosu odejít. Západu zbývá 96 hodin.

Nemůže jít jen o to se ekonomicky a politicky znovu pochopit. Je potřeba napravit i společenské narušení. Velké technologické koncerny jsou v podezření, že svými algoritmy ohrožují svět. Bez Facebooku by takový fenomén jak Trump nebyl představitelný.

Davos je výborná platforma. Nikde si mocní nejsou tak blízko. Nikde se tak náhodou nesetká šéf firmy Google a francouzský prezident, na místě bude George Soros i Trump, kterého kritizuje. Nejde si jít z cesty, vesnice je malá, kongresová hala a hotely jsou všechny vedle sebe.

Více než 50 šéfů vlád a států bude tento rok v Davosu, je to rekord Světového ekonomického fóra. Pozitivně je přijímáno to, že USA se tentokrát v Davosu silně angažují. V minulém roce panovaly obavy, že se USA stahují.  

Místo Číny Indie

Vše zásadní začalo projevem indického premiéra Narendry Modiho. Navázal tím na čínského prezidenta Si, který otevíral Davos minulý rok, a tím se postaral o pořádné pozdvižení.

Je jasné, že Modi bude propagovat Indii, ale čekalo se na to „plus“ v jeho projevu. Čína využila podporu své země k tomu, aby si – jak si myslí autoři – nárokovala globální vedení. A to Západ následně vyděsilo.

Od Modiho se čekalo, že představí Indii jako protiváhu k Číně. Největší demokracie světa by měla být Západu blíže než autokratický čínský systém. Indie má velkou potřebu dohánění. Ekonomika v minulých dekádách rostla jen polovičním tempem vůči Číně. Modi musí elitám v Davosu ukázat, jak a zda Indie zvládne skok kupředu a že západní model a západní hodnoty tím získají na síle.

I Západ musí najít společnou linii, míní autoři, protože jen tak dostojí svému nároku na globální vedení.

Ve středu bude dominovat starý kontinent. Španělský král Filip, který by měl působit jako integrující síla – a to kvůli Katalánsku. Odpoledne má hovořit německá kancléřka. I když vláda ještě není, chce ukázat, že Německo je utvářející země Evropy. Budoucnost EU je u sondovacích rozhovorů o velké koalici jedno z předních témat. A korunou má být vystoupení nového nositele nadějí –  francouzského prezidenta Macrona. S napětím se očekává, zda bude mít Macron určité schopnost zábavně zaujmout, jako kdysi Cameron.

Ve čtvrtek bude vystupovat Jean-Claude Juncker, který představuje odlišné názory na budoucnost Evropy než Macron. Macron preferuje kontinent o dvou rychlostech, kdy eurozóna jde upředu a zbytek následuje. Juncker horuje pro jedno tempo, kdy všechny země zavedou euro.

Ve čtvrtek bude na podiu také Theresa Mayová, která by měla představit plán, jak se Británie bude prezentovat a co se stane, pokud jednání ztroskotají. Mayová byla dříve spíše nudná, píší autoři listu Die Welt. Vedla Macrona by se jí to už znovu stát nemělo.

Trump a Davos

A napínavý bude závěr, který bude patřit Donaldu Trumpovi. Je možné, že buď Trump, který normálně vystupuje před jiným publikem, bude prosazovat samostatnou cestu USA, nebo naopak uplatní smířlivější tóny. Je možné, že bude také hovořit o probíhajících jednáních o NAFTA. Bylo by to o to zajímavější, že v Davosu bude i kanadský premiér. Ale bučení se Trump bát nemusí, protože zařídil pro byznys největší daňovou reformu v historii Ameriky.

O důvěru ale nebudou bojovat jen prezidenti a premiéři. Také velké technologické koncerny jako Facebook či Google musejí dokázat, že jejich algoritmy nejen optimalizují zisk. Přestože je díky digitální komunikaci snadné se spolu bavit, společnost je rozdělená jak nikdy.

Ekonomika zažívá synchronizovaný vzestup, obavy, že nás čeká mnohaletá stagnace nebyly naplněny. Ekonomicky vzato tedy bude panovat velký optimismus. Takže to prý může pokazit jen politika.

Důležití lidé přijedou, ale zásadní otázka je, končí analytici Die Welt, jestli také budou mluvit jedním hlasem? Šance, že se to během 96 hodin stane, není nikde tak velká jako právě v Davosu.


Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – World Economic Forum at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6419706

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.