Americký ministr financí podpořil slabý dollar

Aktuálně: Americký ministr financí naznačil ve svém projevu v Davosu, že američtí politici si netradičně přejí slabší dolar. To je odchod od dosavadní tradice silného dolaru. 

Americký ministr financí Steven Mnuchin porušil tradici, když prohlásil, že slabý dolar je dobrý pro americký obchod. Oživil tím spekulace, že se pokouší oslabit měnu, aby podpořil ekonomiku. Dolar se po jeho projevu v Davosu dostal pod tlak. Bývalí ministři financí preferovali obvykle politiku silného dolaru.

Mnuchin k dolaru uvedl, že se jedná o jeden z nejlikvidnějších trhů a že se tím, kde je krátkodobě nezabývá. Z dlouhodobého hlediska je síla dolaru odrazem síly americké ekonomiky, což znamená, že je a bude hlavní rezervním měnou.

Odchylka od klasické mantry silného dolaru znamená, že američtí politici si přejí spíš slabší dolar.

Mnuchin svým projevem ovlivnil vnímání trhu, očividně by vítal spíše depreciaci měny. Mnuchin byl úvodním článkem velké delegace, kterou s sebou přináší Trump. Ten bude hovořit na fóru v pátek. Očekává se, že pohovoří o americké síle a o úspěchu jeho ekonomického programu. Mnuchin k tomu uvedl, že se projev bude týkat „agendy America First, která ovšem znamená, že America pracuje se zbytkem světa.“ Dodal, že „co je dobré pro USA, je dobré pro zbytek světa, protože USA jsou jedním z největších obchodních partnerů světa, jedna z největších investičních příležitostí.“

Wilbur Ross, který má v americké administrativě na starost obchod, zaujal tvrdý postoj vůči obchodním politikám jiných zemí, včetně Číny. Jen den poté, co USA zavedly vyšší cla na pračky a solární panely, Ross uvedl, že obchodní války se vedou každý den a že bohužel každý den jsou tu různé strany, které porušují pravidla a snaží se najít neférovou výhodu.

Ross také kritizoval evropské ministry financí, kteří si stěžovali na části změn americké vlády u daní z příjmu korporací, které podle nich porušují mezinárodní pravidla. Ross uvedl, že německý a francouzský ministr financí řekli, že snížení daní pro korporace je vlastně obchodní bariéra. Mnuchin nasadil smířlivější tón a uvedl, že pracuje s evropskými partnery na řešení sporu ohledně daní.

Slíbil také, že v obchodě dojde ke změnám a že se dají očekávat rozhodnutí v oblasti duševního vlastnictví, oceli a hliníku. Mnuchin řekl, že mnoho zemí umí dobře o volném obchodu mluvit, ale ve skutečnosti praktikují extrémní protekcionismus. V reakci na kanadského premiéra, který vyzval k dokončení úspěšné renegociace dohody NAFTA, Mnuchin doplnil, že USA si musejí zajistit stejné podmínky jako Kanada a Mexiko. A rovnou také kanadského premiéra Trudeau zkritizoval za to, že využívá platformu v Davosu k tomu, aby na USA vytvářel tlak.

Tvrdý postoj USA vyvolal reakci Číny. Zvláštní ekonomický poradce prezidenta uvedl, že jeho země pevně podporuje ekonomickou globalizaci a vystupuje proti všem formám protekcionismu. Zdůraznil také, že Čína chce ochránit duševní vlastnictví, plánuje otevřít finanční sektor ke 40. výročí začátku tržních reforem. Čína ale nemůže postupovat sama, otevírání je nutné pro celý svět. Je potřeba v ekonomické globalizaci postupovat společně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.