Brazílie: soud drží klíč k návratu Lula da Silvy

Přečetli jsme: Populární brazilský prezident je souzen za obvinění z korupce, což může zablokovat možnost jeho nové kandidatury na prezidenta země. Trhy a investoři mají obavy právě z toho.

Bývalý prezident možná nebude moci kandidovat, pokud bude usvědčen z korupce, píší britské noviny Financial Times.

V Brazílii proběhne soud století. Jedná se o případ korupce proti bývalému prezidentovi Luizi Inácio Lulovi da Silva. Byl minulý rok odsouzen k téměř deseti letům vězení za úplatkářství. Lula sám z úřadu odcházel jako nejpopulárnější prezidenta světa. V sázce je tak odvážný plán bývalého prezidenta zkusit říjnové prezidentské volby. Trhy jsou případným vítězstvím Luly znepokojeny, píší dále Financial Times. Jeho sociální dávky a navýšení mezd mu získaly podporu voličů z nižších tříd.

Lula se odvolal spolu s dalšími obviněnými proti obviněním, která se týkají korupce a praní špinavých peněz. Má jít o luxusní apartmá, jehož získání bylo spojeno s tím, že pro stavební firmu OAS získal zakázky Petrobrasu. Jenže Lula tvrdí, že v apartmánu nikdy nebyl a neexistuje žádný doklad o vztahu mezi ním a Petrobrasem.

Klíčem je úspěšné odvolání

Pokud se úspěšně odvolá, pak bude moci Lula v říjnu kandidovat. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že by měl velkou podporu. Byl by schopen využít nízké popularity současné vlády. Všechny průzkumy ukazují, že by se dostal do druhého kola a byl by silným kandidátem na vítězství. Eurasia Group si na druhou stranu myslí, že má také hodně odpůrců a že by ve druhém kole volby neuspěl.

Brazilský systém soudů je komplikovaný a pomalý, takže i kdyby odvolání nebylo úspěšné, Lula do vězení ihned nepůjde. V takové situaci by měl další možnosti odvolání, obzvláště pokud tři soudci nebudou mít stejný postoj.

Brazilské právo říká, že ten, kdo byl obviněn ze zločinu a neuspěl u odvolacího soudu, nemůže osm let kandidovat do veřejného úřadu. Pokud by Lula nyní prohrál, i tak může zkusit kandidaturu, oficiální kandidáti budou stanoveni až 15. srpna. Odvolání k vyšším soudům může dlouho trvat a on bude moci mezitím vést kampaň. Jenže i kdyby Lula vyhrál, žalobci si připravili další čtyři případy proti němu. Hned tak brzy se soudů nezbaví.

Obavy investorů

Investoři se Luly obávají. V počátečních letech svého úřadu byl sice relativně přátelský vůči investorům, ale mnoho se obává jeho populistické rétoriky, kterou používá, aby získal radikální levici, píší Financial Times. Především vystupuje proti penzijní reformě, uvádějí FT, která je prý nutná k tomu, aby rozpočet dostala zpět na udržitelný směr. Vítězství Luly by pro trhy bylo překvapením a zřejmě by vyvolalo „korekci“ v brazilském realu.

Gleisi Hoffmann, předseda strany pracujících, slíbil krveprolití, pokud bude Lula uvězněn. To je ale nepravděpodobné, myslí si FT, strana měla problém lidi mobilizovat. Trhy doufaly v odstranění Luly z politické scény, kterou tak dlouho dominoval.

 Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Foto Mídia Ninja – https://www.flickr.com/photos/midianinja/36908452483, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63667385

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.