Indie hostí summit ASEANu. Tématem je námořní spolupráce

Reuters. Indie hostí členské země ASEANu na summitu, jehož tématem je podpora námořní bezpečnosti v regionu, kterému dominuje Čína, tvrdí diplomatické a vládní zdroje.

Indie se snaží o politiku „Jednej na východě“, která by posilovala její ekonomické vazby  v jihovýchodní Asii. Jenže Čína stále vede s obchodním obrazem, který je šestkrát vyšší než ten mezi Indii a regionem. Čína také rozšiřuje svoji přítomnost b sousedství Indie – v Pákistánu a Sri Lance, kde se podílí na infrastrukturních projektech.

Premiér Indie pozvat lídry z regionu jihovýchodní Asie do Nového Dillí na oslavy Dne republiky. Hostit bude mimo jiné myanmarskou političku Aung San Su Či, indonéského prezidenta Joko Widodo nebo filipínského prezidenta Rodriga Dutarteho.

Indie i země ASEANu podtrhují význam svobody navigace na moři a princip otevřených moří. Indie posílila námořní přítomnost ve Vietnamu, Indonésii, Thajsku, Malajsii.

Řada zemí tohoto regionu vede územní spory s Čínou právě na moři a čekalo na větší zainteresovanost Indie v této otázce. Indie by měla sehrát rovnovážnou roli v regionu.

Nicméně Indie má obavy z toho být vtažena do sporu s Čínou v Jihočínském moři, protože by se to mohlo obrátit proti ní. Přičemž ale Indie buduje svoje námořnictvo a podle námořního důstojníka bude summit jednat za zavřenými dveřmi o společných vojenských cvičení v Malackém průlivu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.