Macron v Davosu: široký a energický projev

Přečetli jsme: Projev francouzského prezidenta  Davosu se dotkl témat jako Francie v EU, zelená ekonomika, globalizace pro všechny a rovnost pohlaví či daně.

Francie je zpět, Francie je zpět v jádru Evropy, tak začal francouzský prezident Emmanuel Macron  svůj projev v Davosu. Podle něj není možný francouzský úspěch bez evropského úspěchu. Jeho program iniciativ a reforem má ve všem protějšek u evropské strategie. Tím navázal i na Angelu Merkelovou, která rovněž hovořila o své vizi Evropy v digitální ekonomice.

Macron dále řekl, že se rozhodl, že Francie bude vzorem v boji proti klimatické změně. Francie by měla být konkurenceschopnější, schopná tvořit pracovní místa. Je potřeba bojovat proti kultuře zákonů a regulací, Francie by se měla dostat na úroveň Německa a severní Evropy.

Francouzský prezident zdůraznil, že inovace budou centrem ekonomiky. Plánuje se 15 mld. euro do vzdělávání na dalších pět let, 10 mld. euro do výzkumu. Chce vybudovat prosperující Francii, která nezapomíná na ty, kterým globalizace nepomohla.

Macron se vrátil také k tématu klimatické změny a navrhl, aby EU stanovila minimální cenu za CO2. Čína bude hrát klíčovou roli, hlavní infrastrukturní projekty zařídí spojení s Evropou. Macron se domnívá, že Nová Hedvábná stezka musí být zelená, nesmí být založena na uhlí. Macron ovšem také řekl, že co se klimatu týká, tak se bitva prohrává. Pokud v roce 2020 nebude dosaženo konkrétních výsledků, co pak řekneme lidem?

MMF by měl dohlížet na bitcoin a kryptoměny, uvedl dále Macron. Zasazuje se také o větší globální kooperaci u daní, aby bylo zabráněno nespoutané daňovou optimalizaci. Podle Macrona existuje morální způsob vytváření zisku.

V rozsáhlém projevu Macron také zmínil více akce u rovnosti pohlaví. Francie pracuje na iniciativách ke stejné odměně.

Globalizace musí dávat lidem smysl a zlepšovat jejich životy – jinak, varoval Macron, uvidíme novou generaci nacionalistů a extremistů. Macron také uvedl, že v obchodě směřujeme k většímu protekcionismu, fragmentaci toho, čeho v minulosti dosáhla Světová obchodní organizaci. Proces globalizace se obrací zpět.

Ekonomický růst není cílem sám o sobě. Je to prostředek k cíli. Je chyba, že ekonomický růst neprospívá všem ve společnosti, zdůraznil francouzský lídr. 

Macron také zdůraznil potřebu ambicióznější EU. Ti, kteří nechtějí jít kupředu, řekl Macron, by neměli blokovat ty, kteří jsou ambicióznější.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Pablo Tupin-Noriega – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41407618

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.