Maduro favoritem prezidentských voleb ve Venezuele

Reuters. Ve Venezuele se chystají na prezidentské volby. Podle všeho je zatím jejich favoritem současný prezident Nicolas Maduro, který konsoliduje „proti-trumpovskou“ platformu. Madurova opozice je demoralizovaná a obává se neférových voleb.

Protivníci současného prezidenta tvrdí, že Maduro zemi zruinoval, převrátil ji na diktaturu a manipuloval s volebním systémem.  Vláda naopak mluví o tom, že bojuje proti pravicové americké koalici, která chce skončit socialismus ve Venezuele.

Během posledních čtyř let tvrdé hospodářské recese v zemi se Madurova podpora propadla. Jejími příčinami jsou špatná hospodářská politika a propad cen ropy v roce 2014, píše agentura Reuters.

Maduro ale přežil politické protesty minulého roku a upevnil svojí domácí pozici. Zahraniční tlak, včetně sankcí, mu dává silný apel na voliče.

Politická opozice je nicméně oslabená, většina jejich vůdců je ve vězení nebo v exilu. Kritici říkají, že Maduro bude kandidovat podle svých vlastních pravidel. Další hlasy tvrdí, že lidé ve Venezuele jsou už unaveni současnými politickými poměry a přáli by si nový start a nové tváře v politice. Podle politického konzultanta z Caracasu Dimitrise Pantoulase si většina přeje outsidera.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.