Světové ekonomické fórum v Davosu není o ničem jiném než o nerovnostech

Přečetli jsme: Davoské fórum není celé roky o ničem jiným než o tvrdé globalizaci, o expanzích trhů a nerovnostech. Ani letos tomu není jinak, i když svět čelí důsledkům.

Pro miliardy lidí platí pravidlo Grouche Marxe ve vztahu k davoskému ekonomickému fóru, míní ve svém komentáři Pepe Escobar. Davos je luxusní klub, který se každoročně setkává ve Švýcarsku, aby mluvil o globálním prostředí byznysu.

Groucho byl nesmrtelně ztělesněn spolu s dalšími bratry Marxovými v hollywoodském filmu 30. let 20. století jako byl A Night at the Opera nebo Animal Crackers. V jedné z jeho rychlých reakcí vtipkoval: „Poslal jsem klubu drátové hlášení: Prosím přijměte moji rezignaci. Nechci patřit do žádného klubu, který by mě přijal.“

Pro začátek ale platí, že by se ty miliardy lidí ani nedostaly dovnitř přes ochranku, protože Davos je především o exkluzi, o vylučování.

Mantra škrtů visí nad velkou částí Evropy stále. Spojené státy zůstávají uvnitř svého fiskálního víru a Japonci se chystají na to zahájit ekonomickou tsunami – devalvaci yenu za každou cenu.

Na druhou stranu ekonomiky BRICSu jako skupiny rozvíjejících se zemí podle Escobara rostou a s nimi i dalších 11 vybraných zemí – Indonésie, Mexiko, Filipíny, Turecko, Jižní Korea a Vietnam spadají to této kategorie „D-11“, Dalších jedenácti.

Takže jaký má smysl utratit HDP jedné subsaharské země za trekink v Alpách na festival žvanění, kde základní členství a přístup na soukromé semináře na summitu stojí 245 000 dolarů?

Davos je v podstatě území dvojího ponoru. Na jedné straně máme „to špatné pro práci“ s miliony lidí na Západě, který jsou vhozeni do pekla nezaměstnanosti nebo trpí zmražením mezd. Na druhé straně máme „to dobré pro kapitál“ se společnostmi co platí v hotovosti.

Nicméně výsledek je znovu nejistota.  Velmi jednoduše, ty více robustní společnosti málo investují. Proč, ptá se Escobar dále. Protože tu není poptávka. To je cena za mantru škrtů a nezdá se, že by letošní fórum tento problém chtělo adresovat.

Nakonec už od 90. letech bylo davoské fórum o tvrdé globalizaci a jejím pokračování – absolutní marketizaci (ztržnění) všeho v životě.

Kdyby to chtěli v Davosu změnit, museli by si poznat například Davida Harveye, profesora zeměpisu a antropologie, který přednášel více než 40 let o učení Karla Marxe a Kapitálu.

Museli by chtít, aby se globální banky zodpovídaly. Museli by také hodit škrty do odpadkového koše dějin a vyrovnat hrací hřiště práce a kapitálu. To se samozřejmě nestane.

Letošním tématem davoského jednání je „pružné lídrovství“.  V definování současného turbo kapitalismu by s něčím mnohem lepším dokázal přijít pětiletý kluk ze slumu.

Na druhou stranu Davos to umí s triky a pojem pružnosti zde je eufemismem pro stále více expandující trhy a nízké platy pro pracovníky, míní Escobar.  Zkrátka globalizace pod taktovkou mnohonárodních korporací.  Když vynecháme slovo pružnost, tak jméno hry je nerovnost. Davos ale samozřejmě „nedělá“ nerovnost.

Studie univerzity UC Berkey zveřejnila studii, že majetek 1 % Američanů v roce 2010 vyrostl o 11 %. A pro 99 % Američanů to bylo 0,2 %.  Toto je srcem tvrdého neoliberalismu a kapitalismu.

Fórum v Davosu by mělo diskutovat to, jak klíčový segment elity vytvořil finanční krach na Wall Streetu. Byl to jen virtuální byznys, ale v případě intervencí národních vlád se už o nic virtuálního nejednalo a  z daní vlády platily účty bank.

Escobar má obavu, že takový pružný dynamismus není nic pro Davos. Ale je to něco pro Čínu. Zatímco se evropské a americké elity snaží o to zadržet čínský postup, Čína investuje do stavby silnic, a ne do válek.

Davos odmítá odpovědět na jednu otázku. Proč je lehčí si představit totální destrukci lidstva, počínaje jadernými zbraněmi a konče klimatickou katastrofou, než pracovat na změně systému vztahů, které utváří kapitalismus?

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.