Die Welt: Merkelová na davoském fóru přesvědčila

Přečetli jsme: Německý list vidí davoské vystoupení německé kancléřky jako její politický comeback. O jakých celoevropských tématech Merkeová v Davosu hovořila?

Německý list Die Welt chválí kancléřku Angelu Merkelovou. Na Davosu zažila svůj comeback, francouzský prezident naopak zklamal. Merkelová požaduje evropskou odpověď na americkou daňovou reformu. A pro Německo navrhla tržní hospodářství 4.0.

Německá kancléřka šla ihned k věcí, chválí ji komentář Die Weltu. Předložila svým divákům dramatický obrázek. Před sto lety skončila první světová válka, první katastrofa 20. století. A dodala, že nyní Evropa stojí před podobnými výzvami.

Protekcionismus a nacionalismus nejsou správné odpovědi na vznikající otázky. Státy mohou problémy řešit jen společně. Když někdo cítí, že se s ním nezachází férově, musí si to vysvětlit v „unilaterálním dialogu.“ To se prý Německo naučilo z dějin, řekla Merkelová.

Po dvou letech, kdy se Merkelová fóra nezúčastnila, se jí nyní podařil comeback, je nadšen Die Welt. Poté, co měsíce na mezinárodních fórech chyběla, si nyní v dobré náladě a také bojovně vrátila zpět.

Německo se musí obnovit sociálně-tržní ekonomikou verze 4.0, uvedla v Davosu Merkelová. A Evropa nemůže jen rozvíjet digitální agendu, ale také vzít do rukou zahraničně-politické nástroje. Merkelová ukázala, píše Die Welt, že Německo je oddáno multilaterálnímu světu a chce při řešení globálních problémů přispět.

Její bojovný projev byl směřován nejen vůči Trumpovi, i když jeho jméno vůbec nepadlo. Ale svým způsobem také vůči Emmanuelu Macronovi. Macron se snažil ihned zaplnit vakuum minulých měsíců a využil ho pro svou vlastní profilaci. Nyní ale ukázala Merkelová, že má znovu vedle sebe partnera, který je také silnou vahou – to je jí vyslaný signál z Davosu.

Merkelová uvedla, že díky Macronovi se „EU znovu rozpohybovala“, čímž poslala Macronovi skoro vyznání lásky, uvádí Die Welt. Jenže pak v další větě dodala nárok na vedení Německa a také nejdůležitější témata z jejího pohledu.

Evropská odpověď na protekcinismus

Merkelová požadovala společnou evropskou odpověď na protekcionismus a na americkou daňovou reformu, společnou obrannou politiku, politiku uprchlickou a rozvoj vnitřního trhu a to především s ohledem na digitalizaci. Při digitalizaci prý hrozí, že Evropa bude příliš pomalá. Je tedy riziko, že „svět nás předběhne.“ Data jsou prý suroviny 21. století. Otázka, komu data patří, rozhodne o tom, jak bude v budoucnosti rozdělena moc.

Dokončení bankovní unie, společná daňová reforma pro firmy, společná obranná spolupráce, požadavky ze sebe jindy klidná kancléřka valila rychle za sebou. Pokud 27 zemí EU nevyšle jasný signál proti mocnostem jako je Indie nebo Čína, pak je Evropa ztracena.

Merkelová vypadala uvolněně, protože konečně je v dohledu nějaká vláda v Německu. Na otázku zakladatele Světového ekonomického fóra Klause Schwaba odpověděla sebekriticky, že v měsících „klidu“ ji došlo, jak rychle se svět mění. A že země, která se na změně chce podílet, musí být stále v pohotovosti.

Merkelová byla mnoha účastníky Davosu již odepisována, jim to všem ukázala, píše Die Welt. Je pravda, že na ní přišlo méně účastníků, než na indického premiéra Modiho či kanadského premiéra. Ale publikum dostalo více, domnívá se Die Welt. Její řeč prý byla jasná a konzistentní, ne tak dlouhá, jako u jiných. Z toho si lidé něco mohou vzít, myslí si zástupce Deutsche Bank.

Prezident Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu byl pozitivně překvapen. Merkelová podle něj pochopila, že Německo se musí stát laboratoří, v níž se ledacos vyzkouší. A také, že ekonomiku a společnost je třeba „brát společně.“

Vystoupení Merkelové bude hodnoceno pozitivně i proto, protože se vyhnula tomu školometsky místní elity poučovat. Reagovala například na italského premiéra Gentiloniho a jeho kolegu Tsiprase, kteří v Davosu uvedli, že příliv migrantů – nezměněně urgentní problém – nemohou v žádném případě zvládat sami.

Alespoň od kancléřky dostali podporu. Merkelová uvedla, že „před našimi dveřmi se děje velká část globálních konfliktů.“ Bohužel podle ní neexistuje jednotný postoj, co udělat s uprchlíky, kteří už v Evropě jsou. Je prý jasné, že je třeba podpořit Afriku a země jako je Libye. Je před námi ještě hodně práce, řekla Merkelová.

Merkelová se také vyjádřila k Britům. Je možné dělat kompromisy, ale Británie musí sama uvést, jak si představuje budoucí partnerství.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Sven Mandel, CC-BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62213367

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.