Lula da Silva slibuje kandidovat na prezidenta Brazílie navzdory rozsudku

AP. Den poté, co rozsudek o korupci ohrozil politickou budoucnost bývalého prezidenta Brazílie Luize Ignacia Luly da Silvy, mluvil bývalý prezident o tom, že je rozhodnut v říjnových prezidentských volbách kandidovat.

Politické šance Luly i jeho politické strany Strana pracujících se umenšily, protože soud jeho rozsudek při odvolání potvrdil a zvýšil jeho trest na 12 let ve vězení. Představitel Strany pracujících řekl, že doufá, že celé volby nestojí jenom na figuře bývalého prezidenta. Naznačil, že strana musí být připravena na to mít a prosazovat vlastní vizi pro zemi. Je třeba také mobilizovat brazilský lid, dodal.

Předsedkyně strany nicméně sdělila, že její partaj nemá žádný plán B. Lula je jejím plánem od A až do Z, řekla dále šéfka strany Glesi Hofmannová dále.

Podle brazilských zákonů je rozsudek překážkou pro politickou kandidaturu. Lula ale má ještě možnosti to změnit prostřednictvím odvolání se k vyšším soudům. Nakonec o kandidatuře rozhodně Nejvyšší volební tribunál. Případ by také mohl ovlivnit Nejvyšší soud.

Bývalý prezident Brazílie Lula da Silva, který stál v čele země v letech 2003-2010 čelí obviněním a soudnímu procesu za korupci. Měla se týkat pořízení luxusního bytu, což ale Lula odmítá. Jedná se ale jenom o jedno z řady korupčních obvinění, které se týkají rozsáhlého politického schématu, který je v zemi vyšetřován.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.