Novým čínským ministrem ekonomiky má být absolvent Harvardu

Reuters. Čína se chystá jmenovat novým ministrem ekonomiky Liu He, který patří mezi absolventy americké univerzity v Harvardu, napsala agentura Reuters.

Liu je poradcem generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga a dohlíží na ekonomiku a finanční sektor. O úmyslu ho jmenovat do pozice ministra informovalo celkem pět zdrojů, která mají o vývoji povědomí.

Jednalo by se také o součást širších změn, které v čínské politice zpustil 19. sjezd Komunistické strany minul rok v říjnu. Liu je důvěrníkem prezidenta a byl také jmenován členem 25-členného politbyra.

Čínský lídr slíbil, že Čínu ekonomicky ochrání před hlavními riziky během následujících tří let v rámci snah o to posílit čínskou vedoucí pozici globálně.

Liu je viděn jako velmi kvalifikovaný, v roce 1995 absolvoval harvardskou univerzitu v USA, hovoří plynně anglicky. V roce 2015 dostal čínskou cenu za ekonomii za studii věnované globální ekonomické krizi. Působí také v dalších vládních institucích pro ekonomickou politiku.  Ve své řeči v Davosu ve středu Liu řekl, že Čína chystá kroky k tomu, aby vytvořila otevřenější prostředí pro byznys. Tyto kroky podle jeho slov předčí vnější očekávání.

Liu v minulosti kritizoval čínskou kulturní revoluci, všimla si agentura Reuters.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.