Trump v Davosu: Amerika na prvním místě neznamená Amerika sama

Aktuálně: Očekávaný davoský projev prezidenta Trumpa se snažil překlenovat a stavět mosty. Trump mluvil o tom, že Amerika první neznamená sama.

Prezident se snažil bojovat proti kritice protekcionismu, napsaly noviny Financial Times o očekávaném projevu.

Donald Trump se snažil ve své projevu v Davosu překlenout mosty. V Davosu se pokusil jednak zapůsobit a jednak uklidnit rostoucí obavy z protekcionismu. Svou cestu začal bilaterální schůzku s prezidentem Rwandy, čímž se snažil zmenšit obavy, že se chová k Africe přezíravě. Prezident následně ze sebe vysypal řadu pozitivních dat o americké ekonomice a trzích, odvolal se na „silnou a prosperující Ameriku.“ Řekl, že od té doby, kdy se stal prezidentem v USA, v USA bylo vytvořeno bohatství v hodnotě 7 bilionů dolarů a že důvěra firem i spotřebitelů je „nejvyšší za desetiletí.“

Sál byl zcela naplněn, a to i poslední den Davosu, který bývá relativně klidný. Hlavní poselství jeho projevu bylo, že Amerika je otevřená pro byznys a ochotná pracovat s partnery.

Trump uvedl: „Věřím v Ameriku. Jako prezident USA, budu Ameriku vždy dávat na první místo. Přesně jako lídři dalších zemí by také měli dávat svou zemi na první místo. Ale Amerika na prvním místě neznamená Amerika sama.“

Trump také vyzval firmy, aby přišly do USA, kde je možno inovovat, tvořit.

Davoské setkání bylo plné kritiky Trumpovy politiky – v obchodu, u měn či zahraniční politiky. Lídři Indie, Kanady, Francie a Německa všichni kritizovali protekcionistické politiky, aniž by Trump přímo jmenovali.

Trumpův projev měl velmi nízká očekávání, především i kvůli tomu, že během týdne zaznívala zmatená poselství ohledně dolaru a obchodu. Řeč Trumpa byla považována za možnost, jak si usmířit globální komunitu. George Soros, který se také účastní Davosu, mimochodem Trumpa označil za hrozbu pro civilizaci.

Prezident zdůraznil závazek Ameriky vůči volného obchodu, ovšem způsobem, jaký on nazývá spravedlivý a reciproční. Uvedl: bude vymáhat obchodní zákony a obnovíme integritu obchodního systému. Je potřeba trvat na spravedlivém a recipročním obchodu, tak můžeme vytvořit systém, který bude funkční nejen pro USA, ale pro všechny země.

Dodal také, že nebude akceptovat masivní krádež duševního vlastnictví.

Trumpův projev byl podobný jako při jeho volební kampani. Chválil se jako byznysmen s tím, že byl vždy velmi úspěšný ve vydělávání peněz. V diskusi si také dloubnul do demokratů, řekl, že kdyby vyhráli, pak by byly ještě další regulace už k těm, které nyní v USA jsou.

Kromě vystoupení, se prezident také sešel s lídry Izraele, Velké Británie a dalších zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.