Austrálie chce zvýšit vývozy zbraní. Vláda podpořila zbrojaře 3 miliardami dolarů

Reuters. Australský ministerský předseda Malcolm Turnbull řekl v pondělí, že australští výrobci zbraní dostanou od vlády půjčku v hodnotě 3,1 miliardy dolarů. Cílem je, aby se australští výrobci dostali do světové desítky exportérů zbraní.

V roce 2016 Austrálie rozhodla navýšit svoje výdaje na zbrojení v hodnotě 30 miliard australských dolarů. Nakupuje fregaty, obrněné vozy, útočná letadla, drony a celou flotilu ponorek. Mnoho z nich bude vyrobeno doma.

Domácí zbrojařský průmysl měl problémy dostat půjčky od běžných kreditorů, takže do věci vstoupila vláda.  Turnbull řekl, že Austrálie je na 20. místě v exportu zbraní. S ohledem na australský obranný rozpočet by měla být výše.  Jen letos dá Austrálie na obranu celkem 34,6 miliard australských dolarů.

Tento krok má také pomoci australskému průmyslu a podpořit zaměstnanost ve výrobním sektoru, který se v roce 2017 zmenšil, a to navzdory vysokým číslům zaměstnanosti v zemi.

Tyto plány přicházejí v době, kdy roste globální poptávka po zbraních, kterou vede Čína a státy na Blízkém východě. Organizace hájící lidská práva tento krok kritizovaly. Analytici zase říkají, že Austrálie bude muset najít zájemce o svoje zbraně mimo své tradiční zákazníky. Bez toho nemá program šanci na úspěch.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.