Finové volili najisto. Prezidentem v prvním kole opět zvolen Sauli Niinistö

Zpráva dne: Finové ve víkendových volbách rozhodně potvrdili stávajícího prezidenta Sauli Niinista do funkce. Niinistö vyhrál v prvním kole a dostal 62, 7 % hlasů.

Yle. Hned v prvním kole prezidentských voleb obhájil svoji funkci současný prezident Sauli Niinistö. Niinistö získal 62,7 % hlasů, takže byl zvolen v prvním kole. Volební účast byla 69,9 % všech oprávněných voličů. Výsledky finských prezidentských voleb přehledně nabízí finská veřejnoprávní televize Yle.

Niinistö, který kandidoval jako nezávislý kandidát, je prvním prezidentským kandidátem od roku 1988, který obhájil svojí funkci hned v prvním kolem.

Podpora stávajícího prezidenta země byla výrazná. Na druhém místě skončil kandidát Zeleným a Niinistův rival ve druhém kole voleb v roce 2012 Pekka Haavisto. Haavisto dostal 12,4 % hlasů. Na třetím místě s 6,9 % skončila kandidátka populistického strany Praví Fini Laura Huuhtasaariová s 6,9 % hlasů a hned za ní se umístil europoslanec Paavo Väyrynen s 6,2 %. Väyrynen kandidoval jako nezávislý. Jeho stranický kolega Matti Vahnanen ze Strany středu dostal 4,1 % hlasů.

Sociální demokratka Tuula Hatainen získala 3,3 % a kandidátka radikální levice Merja Kyllönenová ze Svazu levice pak 3 %. Europoslanec a kandidát švédskojazyčné RKP Nils Torvalds dostal 1,5 %.

Sauli Niinistö (69) je bývalým politikem středopravé strany Koalice a bude prezidentem Finska dalších šest let.

O finské volební kampani jsem psali v celém článku zde.

Ilustrační obrázek: Autor – Russian Presidential Press and Information Office – http://www.kremlin.ru/events/president/news/54149/photos, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58012579

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.