Rozhodnutí soudu v Madridu znamená, že Puigdemont je mezi mlýnskými kameny

ARD Tagesschau. Carles Puigdemont se musí vrátit z belgického exilu, pokud se chce nechat zvolit regionálním předsedou vlády Katalánska. Ústavní soud v Madridu o tom rozhodl, i když Puigdemontovi hrozí v zemi zatčení.

Madridský soud urychleně rozhodl, takže Puigdemont má problém. Madridská vláda si nepřeje jeho návrat do pozice regionálního lídra. Soudci uvedli, že může být zvolen jen tehdy, když bude osobně přítomen. Volbu z exilu označil soud za nepřípustnou.

Je otázkou, zda bude Puigdemontova kandidatura označena za zcela anulovanou, v což doufá Madrid. Premiér Rajoy už tweetoval, že demokraté mají povinnost respektovat usnesení soudu.

Není jasné, co nyní bude Puigdemont dělat. Předseda parlamentu uvedl, že navzdory zákazu z Madridu se uskuteční volba přes video. Soudci zase varovali před takovým jednáním.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.