Do německé sociální demokracie se hrnou noví členové

ARD Tagesschau.  Předsednictvo strany vzhledem k rostoucímu počtu vstupů do strany stanovilo následující: kdo se stane členem SPD do 6. února, ten bude smět hlasovat o koaliční smlouvě.

Koaliční vyjednávání mají být dovršena 4. února, nebo těsně poté, pak je na programu právě dotazování se členů německé sociální demokracie. Když většina bude pro koaliční smlouvu, pak to bude znamenat, že vznikne nová velká koalice.

Vedení strany před hlasováním udělá řadu akcí, aby povzbudilo členy k hlasování pro velkou koalici. 21. ledna se odehrál sjezd strany, kdy bylo jen těsnou většinou rozhodnuto o zahájení koaličních vyjednávání s CDU/CSU. Hlavními protivníky jsou mladí socialisté, Jusos. Ti totiž začali kampaň, v níž nabírají nové členy, kteří by měli hlasovat ve stranickém referendu o nové koalici. Sociální demokracie následně zaznamenala tisíce vstupů do strany.

Formálně to probíhá takto: kdo má zájem o členství, podá žádost, která jde k místnímu sdružení strany. Tam se rozhodne o žádosti, zahájí se kontakt s uchazečem. Členství platí zpětně, od data podání žádostí.

Aktuální čísla nemá Tagesschau k dispozici, protože jsou evidovány decentralizovaně, u jednotlivých sdružení a nepočítají se. Není tak jasné, kolik nových členů bude tedy moci nakonec o velké koalici hlasovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.