Irák bude dodržovat snížení těžby dané OPEC

Financial Times.  Ropný ministr Iráku potvrdil, že země bude dodržovat snížení těžby dané OPEC, a to i za situace, kdy se Irák jako druhý největší producent kartelu snaží zvýšit svou exportní kapacitu.

Ministr uvedl, že celková exportní kapacita Iráku se dostane na 5 milionů barelů za den do konce roku 2018. Navzdory snaze navýšit těžbu i export, ministr uvedl, že prodeje z přístavu na jihu Iráku byly omezeny, aby byla dodržena dohoda zemí OPEC a Ruska.

Irák byl kritizován kvůli tomu, že přesně nedodržoval svou kvótu snížení těžby. Dohoda směřuje k tomu, aby se snížily nadměrné zásoby a zvýšily ceny. Od roku 2017 producenti snížily výstup o 1,8 milionů barelů za den, dohoda byla prodloužena na celý rok 2018.

Irácký ministr potvrdil, že trh se zlepšuje a že dohoda „nese ovoce“ včetně vyšších cen. Brent v posledních dnech překročil 70 dolarů za barel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.