Německá koaliční vyjednávání se zase zasekla u migrace

ARD Tagesschau.  Nejdříve to SPD a CDU/CSU po devíti hodinách vzdali. Žádná shoda, ale spory o tématu migrace a sestěhování rodin. Na řadu přijde pracovní skupina.

Zásadní konfliktní téma migrace, píše německá ARD Tagesschau. Navzdory intenzivnímu jednání zatím nebylo dosaženo pokroku. Problém je hlavně u sestěhování rodin. Pracovní skupina k migraci má připravit nyní návrhy k řešení.

Sociální demokracie doufá, že navzdory rozdílům bude možné udělat ústupky. Unie kritizuje postoj SPD, protože znovu otevřela otázku, která již byla při sondážních rozhovorech uzavřená. Jeden ze zástupců pracovní skupiny chce dokonce dohodu probrat od začátku znovu.

Spory se vedou o to, zda smějí do Německa přijít další lidé – nad rámce tisícovky za měsíc. Unie je proti tomu, aby si více uprchlíků mohlo vzít s sebou tzv. jádro rodiny. Jde o manžela a nezletilé děti, popřípadě u nezletilých o rodiče.

Všichni partneři nicméně zdůrazňují velkou ochotu kompromisu a snahy dohodnout se. V sondážních rozhovorech padlo, že strany chtějí do konce července vypracovat novou úpravu a do té doby bude sestěhování rodin suspendováno. Předseda sociálních demokratů Schulz dal najevo, že očekává pohyb především ze strany Unie.

Strany, které vyjednávají o koalici mají přísný časový plán. Do konce příštího týdne chtějí mít vyjednávání uzavřená. Ale teprve nyní se sejde důležitá skupina dalšího sporného tématu: zdravotnictví. I zde požaduje SPD zlepšení výsledku ze sondáže.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.