Před Davosem, za Davosem nesmí nikdo stát, nebo nebudu hrát

Ilona Švihlíková hodnotí letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se na prvním místě snažilo vrátit Západ do hry. Není na to pozdě?

Minulý Davos byl ve znamení šoku – především ze zvolení Trumpa, čehož využil čínský prezident k předložení ambiciózní agendy inkluzivní globalizace. Nelze se ubránit srovnání, ať už Číně „fandíte“ či ne, že projev čínského prezidenta Si Ťing-pchinga vyčníval nejen nad projevy minulého, ale i současného fóra (viz zde). Čínský prezident byl schopen předložit VIZI – a ukázalo se, že v tomto ohledu neměl ani letos konkurenci. (Jiná věc je, jestli se vám taková vize líbí, oslovuje atd.).

Elity, které jsou v Davosu „doma“, protože právě Davos přivádí dohromady elity politické, finanční a podnikatelské celkově, a tu a tam to opepří nějakou tou herečkou, byly minulý rok zděšeny. „Jejich svět“ se jim rozpadal před očima.

Letošní Davos se odehrával za jiných podmínek. Jednak se zlepšil stav ekonomiky, jednak chtěli reprezentanti „liberálního řádu“ vrátit Trumpovi, ale i čínskému prezidentovi úder. Pojali tedy Davos v opozici vůči Číně – k tomu měl posloužit jako hlavní projev indického premiéra Narendra Modiho, který ovšem zaostal za očekáváním a nenabídl, kromě identifikace hrozeb, žádné řešení. Jeho vystoupení bylo nesrovnatelné s čínským prezidentem.

Trump a velký zástup politiků

Další projevy politiků, a je potřeba podotknout, že Davosu se tentokráte zúčastnilo nejvíce politiků za hodně dlouhou dobu – od německé kancléřky, po francouzského prezidenta, britskou premiérku až po prezidenta Argentiny –  se nesly v duchu bránění systému, který (zatím) ovládají. Ergo, obrana liberálního řádu s tím, že „se napraví“ pár malých nedostatků a jedeme zase vesele dále.

Kancléřka Merkelová byla schopna alespoň nabídnout obsah a její projev nebyla sebechvála, ale spíš identifikace „úkolů“, které je potřeba v evropském rámci vyřešit. Její střízlivý projev tak z tirády ostatních, kteří chtěli „spolupracoval, sdílet, bojovat proti klimatické změně“, a to vše v dlouhých, nudných desítkách minut, přinesl oživení a Merkelová tak ukázala, že je potřeba s ní ještě počítat.

Projev Theresy Mayové, který jsem rovněž sledovala, byl naopak plný klišé namířených především na byznys, který byl vzýván tak, že jsem měla chvílemi pocit, že na pódiu stojí upgradovaná verze Margaret Thatcherové.

Donald Trump v Davosu vystoupil. Jak psala německá média, švýcarská lidová kapela, která tam pět minut před Trumpovým proslovem hrála, měla jednak ukojit jeho ješitnost a jednak omezit případné bučení v sále, které se očekávalo. Trump ničím nezaujal – jeho projev byl plný klišé, bez nápadů, bez originálního přínosu (čímž se pravda nelišil od ostatních). A nelišil se od ostatních ani tím, že vyzýval a propagoval svou politiku a svou zemi – to dělali i ostatní, třeba i intenzivně rád sám sebe poslouchající Emmanuel Macron, který hovořil neuvěřitelných 70 minut a zřejmě chce aspirovat na evropského Fidela Castra (aniž by tedy měl jeho myšlenky).

Je pravda, že v následné krátké debatě se zakladatelem Světového ekonomického fóra Klausem Schwabem si Trump stěžoval na média a stranou nebyla ani jeho ješitnost, když se chlubil, jak je velice, velice úspěšný ve vydělávání peněz.

Nicméně, důležité je, že Trump přijel. Davos, jak výstižně napsaly Financial Times, má totiž tu funkci „kooptovat“ mocné. Řečeno lapidárně: včlenit do systému. „Jen se chlapče (tu a tam je to i děvče), podívej na nás, co hrajeme spolu. Přeci bys nechtěl stát stranou, že ne? Tak se pěkně zařaď a dělej to, co dělají všichni ostatní. A když snížíš daně korporacím o 15 procentních bodů, tak tě všichni budeme mít moc rádi.“

Pokud tak v projevu ještě nováček vášnivě pohovoří o genderu, klimatické změně, tak bude jako Trudeau, nebo Macron, nebo jakékoliv jiné simulakrum, vygenerované tak, aby se nic nezměnilo.

Nerovnosti, daňové úniky, dobývání renty

Z odborných témat se jako červená nit Světovým ekonomickým fórem táhlo téma nerovnosti. Je to roztomilé, když se na takovém místě sejdou světové špičky a více či méně úspěšně předstírají, jak je trápí, že je tu někdo méně úspěšný. Chytřejší z nich si ovšem také uvědomují, že „to všechno“ zašlo už tak daleko, že to ohrožuje legitimitu celého systému – a tedy i jejich.

Konkrétní řešení, místo frází „budeme pracovat společně“, sdílíme budoucnost atd., nikdo nenabídl.

Určitý návod na další postup dal ekonom Joseph Stiglitz, když se hovořilo vyhýbání se daním – tedy nejen o nelegálních únicích, ale i „legálních“ praktikách. Stiglitz řekl, že jediné řešení je veřejné pobouření (outrage). Byly doby, kdy se takovému veřejnému „pobouření“ říkalo revoluce…

Z odborného hlediska mě nejvíce zaujal panel s názvem rentiérský kapitalismus, který skutečně ťal do živého. V tomto stručném, asi půlhodinovém panelu, totiž zaznělo to hlavní, oč v dnešní době jde. O to, že systém už dávno nefunguje dle zásluh, ale je postaven na nezasloužených privilegiích, jejichž znakem je – renta. Jedná se o tak zásadní téma, že se mu budu věnovat v samostatném článku.

Německý Die Welt psal o tom, že Davos je tentokrát nejen jako obrana liberálního řádu, ale i obrana Západu. Měl prý sloužit k tomu, aby se „Západ“ vzchopil, nepředal iniciativu Číně. Pokud tomu tak bylo, pak účel tedy podle mého názoru splněn nebyl. Západ odchází a jedním z důvodů je, že myšlenkově jeho elity nemají co nabídnout. To nejlepší, co se od nich dá očekávat, je alespoň nějaké povědomí o problémech. Západ lpí na „liberálním pořádku“, který ale čím dál víc odmítají občané jeho zemí, protože z něj nemají prospěch, protože došel tak daleko, že je chce „měnit“ způsobem, který je pro ně nepřijatelný (není to jen socio-ekonomická bitva, je to i kulturní bitva) a protože ví, že davoské elity musejí hájit řád, který je stvořil. Jsou jeho stvořiteli a garanty a jejich role v žádném případě není v tom systém radikálně měnit. To by taky mohl být jejich konec. „Kooptační“ role se nepodařila nejen s Trumpem, který v rybníku liberálního řádu dělá (bohužel destruktivní) vlny. Elity se mezi sebou semkly, protože pochopily, o co jde. Je to ovšem defenzivní pozice, kterou – ani represí – nejde podle mého názoru dlouhodobě udržet.

Ilustrační obrázek: Autor – WEF, https://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum/39202347124/

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.