Babiš v rozhovoru pro POLITICO: EU je skvělý projekt. Nejsem populista.

Přečetli jsme: Andrej Babiš v Bruselu vysvětloval, že je možná to nejlepší, co Brusel dostane. EU vidí jako skvělý projekt, ale vedle toho od něj zazněla kritika kvót nebo velkých zemí. 

V rozhovoru pro POLITICO vzkázal Andrej Babiš Bruselu „Jsem to nejlepší, co dostanete“. Babiš v rozhovoru zopakoval, že je proevropský a řekl, že euroskepticismus v Česku poroste, pokud Brusel nevezme vážně opozici vůči politikám, jako jsou migrační kvóty.

Babiš odpověděl na dotaz, zda on sám patří v Česku k obhájce Evropské unie: „Samozřejmě“. Babišovi oponenti ho obvinili z toho, že he populista s autoritářskými tendencemi, který hraje na protiimigrační noty. Nicméně při rozhovoru v české diplomatické misi v Bruselu Babiš řekl, že je nejlepší a možná i poslední možnost, jak doma na zastavit radikalizaci proti EU.

Česko má přitom výrazně protievropské nálady a jen 30 % má ohledně EU pozitivní obrázek, píše se dále v článku.

„V České republice máme některé extremistické strany, které si přejí Czexit“, řekl Babiš a měl na mysli Okamurovu stranu SPD, které dostala v říjnových volných 11 % podpory od voličů. Podle Babiše je potřeba rozumět politické situaci v Česku, protože „příště možná dostane Okamura 30 %.“

Babiš sdělil totéž také předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a dalším vysokým představitelům EU.

Jak článek připomíná, Babiš je premiérem „technické“ vlády, protože se mu při prvním pokusu nepodařilo získat důvěru parlamentu. ANO v něm má 78 poslanců z 200. Babiš je také podezřelý z dvou milionového dotačního podvodu. Sám tvrdí, že je nevinný a že se jedná o politicky motivovaný případ.

Zemanovi věřím

Znovu zvolený prezident Miloš Zeman má dát Babišovi druhou šanci k vytvoření vlády. Ale objevují se zprávy o tom, že mezi oběma došlo ke sporu, když Babiš Zemanovi naznačil, že by se měl distancovat od svých vazeb na Rusko.

V rozhovoru Babiš naznačil, že Zeman nebyl rád za jeho kritiku, ale že prezidentovi důvěřuje. „Myslím si, že dodrží svoje slovo, i když všichni tvrdí, že už mě nepotřebuje.“, sdělil. A dodal: „Věřím mu.“

Babiš také kritizoval mediální informace o něm i o Miloši Zemanovi, který je obecně znám tím, že má xenofobní názory a dobré vztahy s Ruskem a s Čínou.

„Jen kopírujete věty českých médií, které proti němu vedou velkou kampaň.“, sdělil Babiš. Dále řekl také: „Nejsem populista. Vy vždycky píšete, že jsem populista.“

Během rozhovoru okořenil svoje slova také čísly. Hovořil o příjmech státu v době, kdy byl ministrem financí, o tom, kolik EU ztrácí na podvodech s HDP a také o ziscích nelegálních pašeráků lidí. Opětovně ale mluvil o tom, že migrační otázka není věcí čísel. Je to věc principu, který souvisí se snahami EU přemístit či rozdělit migranty mezi členské země.

Evropská komise vede proti Česku, Maďarsku a Polsku žalobu u Evropského soudního dvora za to, že se tyto země odmítly účastnit relokačního schématu.

Podobně jako jeho kolegové ze střední Evropy Babiš řekl, že by problém řešil posílením vnějších hranic EU a posílením pomoci zemím na Blízkém východě a v Africe.

Kvóty rozdělují Evropu a nejsou efektivní

„Tyto kvóty rozdělují Evropu a nejsou efektivní“, zdůraznil dále na téma migračních kvót. Jak dále sdělil, věc vede k tomu, že Evropa u občanů ztrácí, což je podle něj škoda, protože „Evropa je samozřejmě skvělý projekt.“

Přesto ale Babiš řekl, že Evropa nebude fungovat, když Francie, Německo a Evropská komise nebudou brát vážně názory dalších zemí. „Nemůžeme být v pozici, kdy nemáme co říct, že dvě velké země a Evropská komise rozhodnou o všem.“

Babiš dále POLITICO řekl, že jeho nejbližšími politickými spojenci v EU jsou Emmanuel Macron a Sebastian Kurz. Naznačil také, že politická vlna v Evropě jde tímto směrem. V roce 2014 Rakousko vítalo migranty, ale nyní Kurz vyhrál volby s protiimigrační strategii. „Evropa se mění“, řekl k tomu Babiš.

Kritika českého premiéra se také týkala další evropské iniciativy, kterou jsou škrty v programu zemědělských dotací (CAP). Tyto škrty poškodily české zemědělce. Mohlo by to přispět k dalšímu odcizení českých voličů, kteří už jsou nespokojeni kvůli direktivě ohledně střelných zbraní či migračních kvót.

„Potom je těžké vysvětlit naším občanům, proč je Evropská unie dobrý projekt.“, dodal nakonec Andrej Babiš.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Jan Polák – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52013104

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.