Irská vláda připravuje referendum o liberalizaci potratů

Reuters. V Irsku se  na konci května 2018 může konat referendum ohledně legalizace potratů. Navrhla to irská vláda. Referendum by rozhodlo o liberalizaci jednoho z nejpřísnějších zákonů o potratech na světě. Jedná se o první takovou příležitost po 35 letech.

Potraty jsou v katolickém Irsku velmi rozdělující téma. Nicméně v poslední době tato země prošla velkou sociální změnou. V roce 2015 Irsko přijalo zákon o sňatcích homosexuálů jako první země na světě.

Referendum se voličů bude ptát na to, zda si přejí zrušení doplňku irské ústavy z roku 1983. Ten staví právo na život matky na roveň s právem dítěte. V případě zrušení by se vláda ujala nové legislativy upravující potraty.

Premiér země Leo Varadkar řekl, že v Irsku už nyní jsou potraty, které jsou nebezpečné, neregulované a protiprávní. Tisíce žen dnes cestují do zahraničí, aby zde potratily nebo si pořizují potratové pilulky. Podle slov premiéra není možné, aby Irsko i nadále „vyváželo svoje problémy a dováželo svoje řešení“.

Kompletní zákaz potratů byl v Irsku zrušen v roce 2013, kdy byly potraty povoleny v případech, kdy se jedná o ohrožení života matky. Debata vedla k pouličním protestům obou názorových stran. Něco podobného se očekává i nyní.

Podle výzkumu veřejného mínění to vypadá, že mezi 51 až 56 % voličů by potraty do 12 týdne těhotenství podpořilo. Asi 30 % lidí není rozhodnuto. Výzkumy také ukazují na velmi ostrou hranici danou věkem.

Premiér Irska řekl že se jedná o těžké rozhodnutí v otázce, která je osobní a soukromá. Ale podle něj pokud liberalizace potratů bude podpořena, bude to pro Irsko znamenat, že jako země dospělo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.