Jednání o míru v Sýrii v ruském Soči se shodla na plánu přípravy nové syrské ústavy

AP. Rusko hostilo v Soči mírovou konferenci o Sýrii, která skončila plánem o nový návrh syrské ústavy jako součást snahy o ukončené syrského konfliktu, který pokračuje 7 let.

Mírovou konferenci ale zastínily hned dva problémy. Jejího jednání se odmítly účastnit klíčové skupiny opozice a rebelů, účast odmítly také kurdské jednotky. A na severu Sýrie vypukly další boje, které se dotkly provincie Idlib, kterou kontrolují rebelové, turecká armáda pokračovala ofenzívu na kurdské pozice v enklávě Afrin.

Ruský ministr Sergej Lavrov ale řekl, že to, že by s konference v Soči zúčastnily všechny skupiny bylo nereálné. Jednání konference se dohodlo na tom, že vznikne komise pro novou ústavu, která bude mít sídlo v Ženevě. Bylo také dohodnuto to, jaké pravomoci komise bude mít a kdo do ní může být delegován.

Mírového kongresu se zúčastnilo 1393 delegátů a ruská strana zdůraznila, že jeho smyslem je nikoliv upozadit jednání na základě ženevského procesu, který moderuje OSN, ale pomoci tyto ženevské rozhovory oživit. Ženevské rozhovory trvají celkem 4 roky, ale jedním z problémů je požadavek opozice, aby současný prezident Bašár Asad neměl na budoucnost země vliv. Jednání mírové konference v Soči se k osudu Asada nijak nevyjádřila.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.