Povolebních 52 % spokojenosti

Jan Schneider píše o tom, že Miloš Zeman nevyhrál jen kvůli tomu, co skvělého si myslel a dělal. Vyhrál přesto, co všechno říkal a dělal. Proč a co z toho plyne?

Ať si proboha Miloš Zeman nemyslí, že vyhrál jen kvůli tomu, co si skvělého myslel, říkal a dělal. Na to by získal část voličstva, ale nikoliv rozhodující. Vyhrál přesto, co všechno říkal a dělal – a přes to, co dobrého občas říkal jeho konkurent. Proč? Protože „skvělý tým“ Jiřího Drahoše ušil „prezidentovy nové šaty“, a dopadlo to jako vždycky.

Ruská vlivová fata morgána

„Drahošovci“ se budou dozajista ohánět působením ruské vlivové agentury, která podle nich ovlivňuje dění doslova celosvětově. A Drahoš je nějaký nepřítel! Proto určitě musely zasáhnout temné síly, jinak si ten výsledek nelze vysvětlit. „Drahošovci“ si již připravili půdu pod nohama a přes výroky kompetentních činitelů (ředitelů zpravodajských služeb) to budou tvrdit neochvějně dál, neboť „grygarovská“ metodika poznání pravdy učí, že fakta jsou jen „bludnými kameny ruské propagandy“ a to, že ruská propaganda není vidět, je jen dalším důkazem její existence a ruské prefíkanosti!

To je významný moment z posledního předvolebního duelu, v němž Zeman poslal Drahoše do knock downu, i když se o to ani nemusel moc snažit, Drahoš si na ten direkt naběhl sám. Zeman to Drahošovo strašení ruským vlivem přebil trumfovým esem, odpovědí zpravodajských služeb, které má jako prezident právo úkolovat. Obecná hrozba ruského i čínského ovlivňování našeho vnitropolitického, ekonomického a společenského vývoje přetrvává, odpověděli asi ti ředitelé. Možná ani nezamlčeli, že podobná hrozba trvá i ze strany mnoha dalších států, včetně USA. Nicméně riziko je nízké, protože žádnými konkrétními poznatky nedisponují, a prezident Zeman to naplno pověděl.

A na to si Drahoš naběhl, nezafungoval u něj ani pud sebezáchovy a on docela neuvěřitelně zopakoval své původní tvrzení o ruském ovlivňování bezprostředně poté, co ho Zeman na základě vyjádření zpravodajských služeb veřejně vyvrátil. Jediné vysvětlení je, že Drahoš má o intelektuální úrovni voličů mizernou představu. Asi si ve vzpomínce na dětské hádky myslel, že platí to, co se řekne naposledy.

Když chobotnice vypouští inkoust

Další knock down utrpěl Drahoš od moderátorky Světlany Witowské. Ani ona se nemusela nijak zvlášť namáhat, dalajláma by ten dotyk, kterým Drahoše poslala na podlahu ringu, asi přirovnal tomu, když se hedvábný šál jemně dotkne skalnatého temene hory. Stačil několikrát opakovaný dotaz, proč Drahoš nechce zveřejnit jména členů svého hradního týmu. Drahoš zcela zruinoval pracně budovanou představu o sobě jako o představiteli čehosi transparentního a zúčtovatelného. Jeho odmítání konkretizovat jmenný sestav svého týmu je vysvětlitelné buď jeho prachmizernou manažerskou prací, anebo obavou, že by mu některá jména opravdu žádné body nepřinesla.

A to byla přitom změna hradního stylu ústředním Drahošovým heslem. Zde nebylo co porovnat, Drahoš v tomto bodě nedosáhl ani na remízu, protože prohrál kontumačně. Nepochopil, že Zemanovy slabosti známe, a nemáme už zapotřebí riskovat, že ty Drahošovy neznámé slabiny budou ještě horší.

Výkon moderátorky Witowské byl na standard České televize příjemným překvapením, nelze se divit Zemanovu poděkování na závěr. I v tomto okamžiku bylo zřejmé, že Drahoš není tím, kdo by přinášel témata – jen se spěšně k ocenění moderátorky připojil, aniž by přidal cokoliv svého. Lze snad vyslovit naději, Česká televize svého sedřeného omniprezentního moderátora Václava Moravce – a současně i mnoho diváků – ušetří dalšího trápení, nedělní diskusní pořad přejmenuje na Otázky České televize a dá šanci dalším moderátorům. Žádný monopol totiž demokracii ani veřejnoprávnímu médiu nesvědčí.

Lépe známý nepřítel, než neznámý nepřítel

Neměl by si tedy prezident Zeman myslet, že má vše v kapse a zbytek pardonován. Měl by si připustit možnost, že mnoho lidí ho volilo, neboť je snazší korigovat známého, než neznámého aktéra, nota bene je lépe se přít o zveličené skutečné, než o vymyšlené neskutečné problémy.

Jistěže Zeman manipuluje s problémem migrace. Avšak pohyb miliónů osob je realitou, kdežto ovlivnění amerických voleb fikcí (konspirační teorií!), jak dosti přesvědčivě dokazují sami američtí investigativci.

Jistěže jsou ruští agenti aktivní, ale mají dost práce s tím, aby čelili „novým skutečnostem“, které prokazatelně vytvářejí američtí zpravodajci, oddaní neokonzervatismu a Projektu nového amerického století a podobným revolučním praktikám, které jim připomínají jejich trockistické mládí.

Jistěže Rusko ovlivňuje celosvětové dění, už jen prostou svou existencí. Bude-li někdo takto argumentovat, bude nutno mu dát za pravdu (a zvýšit medikaci). Je přece známo z fyziky, že již samotné měření ovlivňuje výsledky. Bude stačit, když se Rusové omluví za svou existenci?

Migrační hysterie či mccarthismus?

Zhruba toto jsme měli na výběr, když to přeženu. Nehodlám Zemanovi ohledně migrace a islámu dát nic zadarmo, ale jsem rád, že tu bude překážka šíření mccarthismu. Na druhou stranu jsem zoufalý, že vyrovnaný pohled na Východ mají i lidé, kteří přitom kloužou do hněda. S tím se taky nemíním smířit, takže za sebe slibuji, že budu protivný na mnohé strany….

52 % je u kořalky velmi slibný parametr. Co se míry spokojenosti týče, doporučoval bych prezidentu Zemanovi to ještě nejméně jednou zušlechtit. Ona by ta politická prohra mohla totiž přijít i sama od sebe a nečekaně. Proto budu očekávat, že Zeman uchopí všechna témata, v nichž byl Drahoš lepší, a právem vítěze si je přivlastní a některé doporučené zvyky osvojí, jak ostatně slavnostně slíbil před svými druhy! Aby všichni mohli říci – i když to třeba není „můj“ prezident, je to „náš prezident“!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.