Rozdíly v postojích k Brexitu se v Británii prohlubují

Reuters.  Sociální rozdělení ohledně Brexitu z roku 2016 v britské společnosti nejen pokračuje, ale také se prohlubuje, sdělila výzkumná zpráva zveřejněná ve středu. O nové zprávě informuje agentura Reuters.

Think tank The UK in a Changing Europe sdělil, že Britové jen těžko změní svoje názory na Brexit, i když nyní čelí politické a ekonomické nejistotě. Je to proto, že jejich postoje se stávají stále více zabarikádované.

Podle ředitele think tanku Ananda Menona se dá v budoucnu očekávat, že rozdělení britské společnosti, které se projevilo v hlasovaní „zůstat“-„odejít“ má potenciál narušit britskou politiku v budoucnosti.

Velká Británie nyní vyjednává svůj odchod z Evropské unie, který se ukazuje jako nadmíru komplikovaný.

Výzkum, který Menon představil, byl proveden v době posledního 1,5 roku a ukázal, že je tu 35 % těch, kdo se identifikují jako podporovatelé Brexitu a pak 40 %, kteří hlasovali proti odchodu. Výzkum dále ukázal, že obě strany mají tendenci vykládat a pamatovat si informace způsobem, který podporuje jejich předem dané názory. To také prohlubuje dopady hlasování.

Ukázalo se také, že rozdíly vykázaly fragmentaci s ohledem na věkovou skupinu nebo místo, které byla silnější než v případě ekonomické třídy.

Další výzkum veřejného mínění ukazuje na to, že další hlasování, tentokrát o podmínkách Brexitu, by na výsledcích moc nezměnilo. Dalším poznatkem je, že věk je mnohem důležitější klíč než zaměstnanost. Mladí mezi 18-24 lety ze 73 % podporují, aby Británie v EU zůstala. Rozdíl mezi věkovými skupinami se projevil ostřeji v parlamentních volbách v roce 2017.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.