Mayová v Pekingu: Brexit brzdí čínské nadšení

Zpráva dne: Britská premiérka je na návštěvě Číny, kde se snaží posílit bilaterární vztahy mezi oběma zeměmi. Ty poškodil Brexit a jeho důsledky. 

Kdysi byly čínsko-britské vztahy „zlaté.“, jenže Brexit čínské nadšení dost zchladil. Premiérka Theresa Mayová nyní navštívila Čínu, aby vzájemné vztahy obou zemí „nevychladly“.  

Čínská média ráda používají frázi tzv. zlaté éry čínsko-britských vztahů. V roce 2015 navštívil Si Ťing-pching Londýn a navštívil tehdejšího premiéra Davida Camerona. Nyní je na návštěvě v Číně další britská premiérka Mayová. Tehdy obě dvě strany uzavřely globální a rozsáhlé strategické partnerství pro 21. století.

Jenže tehdy to ještě nebyl Brexit. Čínské politické vedení tehdy apelovalo na Brity, aby v EU zůstali. Už ve vlastním zájmu: mnoho čínských firem má své hlavní sídlo pro celou EU v Londýně. A odtamtud obsluhují evropský trh. Velká Británie byla takovým okénkem pro čínské investory, kteří se pak právě odsud dostali na trh kontinentální Evropy.

A na oplátku to byli Britové, kdo byl v Bruselu hlasem čínských obchodních zájmů. Ať už se to týkalo tématu statutu Číny jako tržní ekonomiky, nebo dohody o volném obchodu s EU. S Brexitem je to nyní vše těžší. Velká Británie tím ztrácí pro Čínu význam, i když to Peking oficiálně takhle natvrdo neřekne.

Místo toho stále čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Čína dává vztahům s Británií zvláštní význam. A že doufají, že návštěva premiérky Mayové poskytne příležitost spolupráci dále rozšířit.

Jde především o hospodářské zájmy. Ještě nikdy nedoprovázelo britskou státní návštěvu takové množství hospodářských zástupců z Londýna. Cílem je bilaterální obchodní dohody s Čínou. Hospodářské vztahy by měly být s druhou největší ekonomikou světa prohloubeny.

A to například tak, že se Velká Británie bude účastnit megalomanského projektu Nové hedvábné stezky. Právě po Brexitu by tento projekt mohl být zajímavým pro Británii.

Nejde ale jen o ekonomiku. Poslední britský guvernér Hong Kongu poslal Mayové dopis již před její cestou a varoval před rostoucím vlivem Číny v Hong Kongu. Prý tam jsou ohrožena lidská práva a svobody. Čína tam vykonává stále agresivnější vliv. Proto by Mayová měla připomenout čínskému prezidentovi dohodu, která byla stvrzena před dvaceti lety, při předání Hong Kongu  – jedna země, dva systémy. Autonomie Hong Kongu je prý ohrožena.

Ilustrační obrázek: Autor – Sergeant Paul Shaw LBIPP/MOD, OGL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34696629

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.