Trumpova řeč o stavu Unie: cukřík pro voličskou základnu

Přečetli jsme: Trumpův projev před Kongresem byl cukříkem nabitým emocemi, který cílil na prezidentovu voličskou základnu. Přes smířlivý tón vůči demokratům byl obsah stále republikánský a tvrdý.

Torsten Teichmann z německé ARD komentuje první projev prezidenta Trumpa v Kongresu – o stavu Unie. Trump volil smířlivější tón, ale obsahově zůstal pevně na straně republikánů.

Ty nejtěžší časy vzbuzují v Američanech to nejlepší, řekl Donald Trump.

Do svého projevu zařadil Trump dojemný příjem matky závislé na heroinu, jejíž dítě bylo zachráněno. A hned následkoval jeho požadavek po bezpečných hranicích – aby se do země už drogy nedostaly.

A další vyprávění o mladém chlapci, který organizuje sbírku vlajek pro padlé vojáky slouží Trumpovi k tomu, aby udělil lekci fotbalistům, kteří během hymny nestojí. Sice už je nenazývá sprostými slovy, ale konflikt s nimi prezident očividně nezapomněl.

Řeč by měla poznamenat začátek nové doby. Trump sice vzýval k jednotě, ale zůstal zcela u republikánské agendy. Chválil svou politiku, především daňovou reformu.

Již tři miliony pracovníků obdržely bonusy. Tak se projevila podle Trump daňová úleva. Hospodářství bude vítězem této politiky, říká Trump. Jenže, domnívá se komentátor ARD, není to reforma, z níž by profitovala střední třída.

Polovina Američanů nemá na účtu ani 500 dolarů. Nemohou investovat na akciovém trhu,  nejsou pro ně důchody či plány fondů. A to navzdory tomu, že míra nezaměstnanosti je rekordně nízko. Tato část Ameriky v Trumpově projevu prostě neexistuje.

Místo toho Trump řekl: když tvrdě pracuješ, když si věříš, když věříš Americe, můžeš si všechno vysnít a společně toho dosáhneme. A pak už zmiňoval svoje plány na tento rok, kterých chce dosáhnout ve spolupráci s demokraty. Podává vstřícnou ruku, hovoří přátelsky, ale v jádru je stále tvrdý, míní Teichmann. 

Reforma migrační politiky by měla dát 1,8 milionům lidí, kteří přišli do USA bez platných dokladů a bez rodičů, možnost, aby získali občanství, ovšem po dvanácti letech. A zato chce prezident výměnou prosadit svůj projekt hraniční zdi k Mexiku. A sestěhování se bude týkat jen partnerů a nezletilých dětí.

Dále Trumpův proslov znovu slibuje 1,5 bilionu dolarů na infrastrukturu. Na dálnice, mosty, železnice a vodní cesty. Tím se snaží si získat demokraty. Ale nevysvětluje, kdo ty investice zaplatí. Projekty přenáší na členy Kongresu, ale ti těžko budou během jednoho týdne znovu hlasovat a shodnou se na zvýšení dluhové hranice.

Trumpova řeč, domnívá se Teichmann, mu u jeho voličů pomůže. Obrázek rodiny, která adoptovala děcko matky závislé na drogách, na ten jeden večer přebije neschopnost politického kompromisu. A jak už víme, další tweet může ukázat, že zdrženlivost amerického prezidenta je ta tam. Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Shealah Craighead, official White House photographer – https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2018/01/P20180130SC-1660-1100×720.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65997340

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.