Francouzské firmy našly novou svobodu – propouštět

Přečetli jsme: Francie už pociťuje dopady nového zákoníku práce. Propouští se z práce a propouštět se bude. A panují obavy, že nastupuje nová prekarizovaná kohorta zaměstnanců, která zaplatí cenu flexibilizace ekonomiky.

Liz Aldermanová píše pro deník New York Times o změnách francouzského zákoníku práce. 

Ve Francii to jde ráz naráz. Asi 1300 pracovních míst zruší největší automobilka, minimálně 2500 největší řetězec supermarketů. A tisíce dalších je „v procesu.“

Je to jen pár týdnů, co začala platit změna francouzského zákoníku práce, už firmy využívají nových pravidel, které jim umožňují lehčeji nabírat a propouštět. Jenže ty změny, které mají zmírnit tvrdé rány, jako jsou rekvalifikační programy ještě nebyly realizovány. Pracovníci jsou tedy ve zranitelné pozici, píše Aldermanová.

Změny zákoníku práce jsou částí snah prezidenta Macrona oživit ekonomický růst a nasměrovat Francii k modelu tzv. flexibilní bezpečnosti. Jenže počáteční nerovnováha mezi právy zaměstnavatelů a ochranou pracovníků znamená, že ekonomický obrázek se zhorší dřív, než se zlepší.

Nezaměstnanost trčí trvale na více než 9 % už deset let a mohla by dále vzrůst. Odbory, kterým se změny moc nelíbí, mohou být netrpělivé, pokud vláda nesplní pracovníkům to, co slíbila.

Profesor ekonomie Fitoussi říká, že právě nyní jde o flexibilitu, ne bezpečnost. Firmy budou postupovat ke flexibilizaci a díky novému zákonu bude snadné lidi propouštět.

Macron chce změnit vnímání Francie jako místa, kde se těžko podniká, a to i kvůli pracovnímu zákoníku. Části ekonomického programu investora přitahují zájem investorů. Amazon bude otevírat poblíž Paříže nové centru, Facebook a Google budou investovat do rozvoje umělé inteligence. Toyota chce rozšířit svůj závod v severní Francii.

Zástupce byznysu Marchal říká, že právě komplexní pracovní zákonodárství bylo historicky číslo jedna pro konkurenceschopnost a atraktivitu Francie. Snížení korporátních daní prý razantně změní vnímání investorů.

Macron chce investovat více než 15 milionů eur do programů, které mají zlepšit rekvalifikaci. Ta v minulých letech neměla dostatečné úspěchy. Zákonodárci o tom budou rozhodovat až na jaře a projevy se mohou očekávat spíše za roky.

To, že už se ohlašuje propouštění, než tato základní část byla provedena, znamená nárůst obav u odborů. I když možná nakonec vzniknou nová pracovní místa, odbory se obávají, že je to děláno tak, aby se zmenšila ochrana pracovníků – a jejich síla.

Nová pravidla mění rozložení sil, posiluje zaměstnavatele. Firmy nechtěly nabírat, protože bylo těžké se pracovníků zbavit. Proto se začaly používat prekarizované krátkodobé úvazky. Nyní budou firmy moci vyjednat snížení pracovních míst a restrukturalizaci přímo s odbory na místě, spíše než kolektivními dohodami za celý sektor. Nadnárodní firmy se mohou zbavit ztrátových francouzských části operativněji, i když celkově budou mít zisk. Firmy nebudou mít tolik problémů ohledně propouštění, mohou hned nabírat nové lidi.

Vláda změna vykreslila jako něco, co dále chrání pracovníky. Jenže je jasné, že firmy prostě získávají na flexibilitě. Něco naznačuje dění v PSA, tedy skupině, která vyrábí Peugeot a Citroen. Chtějí nahradit starší pracovníky mladšími, kteří nejsou tak drazí, chtějí také málo placené učně. Údajně jde o to, že noví pracovníci mají mít znalosti v programování tak, aby firma mohla rozvíjet elektroauta.

Odbory se obávají, že tento přístup PSA bude kopírován dalšími firmami a že vznikne nová generace levné práce.

Zástupce odborů Philippe Martinez říká, že firmy se snaží zbavit starších pracovníků, kteří jsou považováni za příliš drahé, a budou nabírat prekérní pracovníky. Ale odbory nejsou jednotné. A z toho by mohl mít Macron nakonec prospěch. Některé odbory zase tvrdí, že je potřeba flexibilnější přístup kvůli globalizaci. A tyto odbory tvrdí, že návrh PSA není nebezpečím, ale příležitostí pro všechny, kteří ji chtějí.

Je pravda, že odcházející pracovníci dostanou štědré odstupné, ale i tak je jasné, že ti noví budou brát podstatně méně.

Macron v kampani sliboval, že učiní Francii znovu dynamickou, ale že nechce obětovat její sociální model. Toho nyní využívají jeho protivníci.

Marine Le Penová už řekla, že nové zákony umožní velkým firmám , aby rychleji a snáze propouštěly. Bude více lidských dramat, dodala Le Penová. Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.