Korsika chce po Francii větší autonomii

Reuters. Francie si hraje s ohněm násilí, sdělil představitel Korsiky Gilles Simeoni agentuře Reuters. Ostrov chce vyjednávat o svojí autonomii a Gilles apeloval na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby při své návštěvě na ostrov příští týden otevřel dialog.

Do roku 2014, kdy odložily zbraně, provedly skupiny korsických separatistů kolem 10 tisíc útoků během 4 dekád. Vyhazovaly do povětří policejní stanice nebo rekreační objekty a byly spojeny s asi 40 případy úmrtí.

Simeoni řekl, že nacionalistické hnutí v 80. a 90. letech používalo násilí a francouzské vlády jednaly s muži v maskách. Dnes, když je hnutí za autonomii většinové a chce jednat demokratickou cestou, nikdo s nimi mluvit nechce. Podle něj je to nepřijatelné.

Nespokojenost s politickými stranami hlavního proudu a korupce na ostrově přivedly k moci nacionalisty jako je Simeoni, který vyhrál volby v prosinci 2017. Jeho strana ale požaduje více autonomie, ne nezávislost. Požadavkem je oficiální status pro korsický jazyk a právo blokovat nákupy majetku na ostrově pro nerezidenty.

Francouzská vláda sdělila, že je otevřená dialogu. Nicméně jazykový požadavek hned odmítla, i když šlo jenom o symbolický požadavek. To rozčílilo nacionalistické lídry, kteří na sobotu plánují protestní pochod.

Simeoni, který je sám umírněným politikem, varoval před násilím. Na ostrově sílí názory, že bomby jsou efektivnější než volby. I když je korsická situace jiné než v 80. a 90. letech ojedinělé útoky jednotlivců analytici nevyloučili.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.